Wideofon dla głuchoniemych na poczcie - pomysł godny naśladowania

25-06-2013, 15:16

Wideofon z tłumaczem języka migowego online to usprawnienie, które pojawiło się w jednej z placówek Poczty Polskiej i może pojawić się w kolejnych. Nie jest to szczególnie zaawansowana technologia, a jednak wiele zmienia.

W placówce Poczty Polskiej przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie jedno ze stanowisk wyposażone jest w wideofon, za pomocą którego można połączyć się z tłumaczem języka migowego. Jeśli placówkę odwiedzi osoba głuchoniema, pracownik może skontaktować się z tłumaczem i mówić do niego przez telefon, a osoba głuchoniema będzie widzieć tłumacza na ekranie.

Urządzenie jest zaprezentowane na zdjęciu poniżej. Swoją drogą, to zdjęcie ma potencjał memogenny.

zdjęcie

- Chcielibyśmy rozszerzyć zastosowanie wideofonu w placówkach znajdujących się w pobliżu miejsc skupiających osoby głuchonieme. To jedno z działań zmierzających do poprawy dostępności usług Poczty dla osób niepełnosprawnych – mówi Elżbieta Staroń, dyrektor Biura Zarządzania Siecią Klienta Indywidualnego Poczty Polskiej.

Projekt jest obecnie w fazie pilotażu. Był już testowany m.in. z podopiecznymi internatu dla dzieci i młodzieży niesłyszącej przy Instytucie Głuchoniemych w Warszawie. Kierownik internatu Iwona Stawińska uważa, że to rozwiązanie eliminuje w dużym stopniu dyskomfort związany z załatwianiem spraw na poczcie przez osoby niepełnosprawne.

Sonda
Czy swoje otoczenie uważasz za przyjazne osobom niepełnosprawnym?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

W sensie czysto technologicznym ta nowinka Poczty Polskiej nie jest wielkim przełomem. Zawsze jednak jest to przełom społeczny, gdy jakaś technologia zaczyna być wdrażana, by realizować potrzeby niepełnosprawnych. Najczęściej te potrzeby są ignorowane nawet wtedy, gdy byłoby to zwyczajnie opłacalne.

Dziennik Internautów zwracał już uwagę choćby na to, że wśród osób niewidomych są nie tylko potencjalni konsumenci, ale nawet przedsiębiorcy. Niewidomi w sieci mogą robić wszystko, a jednak nadal problemem jest tworzenie stron i e-usług przyjaznych niewidomym, co wymaga tylko zgodności ze standardami.

Czytaj także: OrCam: Urządzenie podobne do Google Glass pomoże niedowidzącym - wideo


Źródło: Poczta Polska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy