Pewien Czytelnik Dziennika Internautów otrzymał wezwanie do zapłacenia za książkę, którą rzekomo kupił 15 lat temu. Taki dług jest przedawniony, ale Czytelnik powinien pamiętać o pewnych rzeczach, jeśli nie chce mieć problemów z tym dziwacznym długiem.
reklama
Pewien Czytelnik poinformował nas o otrzymaniu niepokojącego wezwania do zapłaty. Pewna firma windykacyjna wezwała go do zapłacenia kwoty 194 zł za książkę rzekomo kupioną... 15 lat wcześniej. Czytelnik nie pamięta, by tę książkę kupował.
Naszemu Czytelnikowi przyszło do głowy, że taki dług może być przedawniony. Miał rację, ale problem przedawnienia długu wymaga pewnych dodatkowych objaśnień.
Komentarza w tej sprawie udzielił dla Dziennika Internautów prawnik Mateusz Dąbroś z Kancelarii Ślązak Zapiór & Wspólnicy, specjalista od prawa umów i autor bloga Umowny.pl.
- Terminy przedawnienia roszczeń w przypadku różnych typów umów różnią się między sobą długością, jednak najdłuższym terminem przedawnienia roszczeń umownych jest termin 10-letni. Świadczenie wierzyciela przedawnia się od dnia jego wymagalności (tj. najczęściej od dnia następującego bezpośrednio po dniu, w którym dłużnik miał zapłacić określoną kwotę). Jeżeli więc dłużnik miał zapłacić wierzycielowi określoną kwotę w dniu 01.04.2000 r., to przedawniła się ona (przy założeniu najdłuższego, 10-letniego terminu przedawnienia) w dniu 02.04.2010 r. - wyjaśnia prawnik.
Mateusz Dąbroś wyjaśnił, że skutkiem przedawnienia jest utrata przez dane roszczenie skutecznej zaskarżalności procesowej. Mówiąc prosto, dłużnik może zgodnie z prawem odmówić zapłaty świadczenia przedawnionego. Mateusz Dąbroś zwraca przy tym uwagę na jedną istotną rzecz: Jeżeli dojdzie do procesu sądowego, dłużnik już w odpowiedzi na pozew musi podnieść zarzut przedawnienia roszczenia - w innym wypadku przegra sprawę (sąd nie uwzględnia przedawnienia z urzędu, a jedynie na wniosek pozwanego).
Pora na radę praktyczną dla Czytelników.
- Jeżeli chcecie Państwo wiedzieć, co zrobić z wezwaniem do zapłaty długu sprzed 15 lat - polecam schować je głęboko do szuflady. Gdyby jednak otrzymali Państwo z sądu pozew o zapłatę takiej kwoty lub nakaz zapłaty, nie można już tego bagatelizować - wtedy najlepiej skorzystać z pomocy adwokata (bo, przykładowo, mogło wcześniej dojść do przerwania biegu przedawnienia - adwokat zbada te okoliczności i doradzi Państwu bezpieczny sposób postępowania) - tłumaczy Mateusz Dąbroś i dodaje - Na koniec ważna uwaga - gdy dobrowolnie zapłacicie Państwo przedawnione należności objęte wezwaniem do zapłaty, nie możecie się później domagać ich zwrotu!
Mateusz Dąbroś
Aplikant adwokacki
Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Odpowiedzialny za sporządzanie projektów umów zobowiązaniowych oraz wzorców umownych (w tym regulaminów oraz ogólnych warunków umów), a także – umów nietypowych. Analityk projektów umów pod kątem ich zgodności z prawem, rzeczywistej efektywności, rozkładu ryzyka oraz odpowiedniego zabezpieczenia interesów klienta. Prowadzi także doradztwo w sporach na tle wykonywania umów wraz z reprezentacją przed sądami państwowymi i arbitrażowymi.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|