Pandemia, to w wymiarze osobistym przede wszystkim strach o zdrowie i życie własne oraz naszych bliskich. Natomiast w wymiarze gospodarczym, to duże ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Są jednak plusy pandemii.
Zmusiła ona ustawodawcę do wprowadzenia przepisów ułatwiających działalność spółką dzięki czemu od końca marca 2020 roku zgromadzenia wspólników, walne zgromadzenia akcjonariuszy oraz prace zarządów i rad nadzorczych mogą odbywać się bez konieczności fizycznego spotykania się.
Powyższe zmiany wprowadza Rozporządzenia związane z Tarczą antykryzysową (Dz.U. poz. 374 ze zm.) a w szczególności art. 27 Ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Aktualizacji uległy dwie grupy zapisów:
Zmodyfikowana również inne powiązane artykuły k.s.h. dotyczące zdalnej formy obradowania organów spółek kapitałowych (art. 222, 234, 238, 3371, 388, 406)
Trudno oczekiwać aby przy szybko zmieniającej się technologii informatycznej ustawodawca określił precyzyjnie wymogi techniczne i funkcjonalne w zakresie zdalnych posiedzeń organów spółek.
Zapisy mają charakter ogólnych zaleceń, które trzeba spełnić organizując zdalne posiedzenie i głosowania online.
Ze zmian kodeksowych wynikają następujące wymogi i zasady:
zezwala się na
Oddzielna kwestią pozostaje wybór konkretnego systemu (usługodawcy) umożliwiającego prowadzenie zdalnych posiedzeń o głosowań online.
Wbrew pozorna nie jest to trywialna decyzja, ponieważ niezadowoleni z rozstrzygnięci wspólnicy mogą zaskarżać do sądów niekorzystne dla nich uchwały wykorzystując jako pretekst brak wiarygodności lub spełnienia wymogów kodeksowych systemu użytego do głosowań online. W wypadku niekorzystnego dla spółki rozstrzygnięcia jej zarząd może spotkać się z zarzutem niestarannego prowadzenia spraw spółki.
Oczywiście to scenariusz bardzo negatywny i zapewne rzadko się zdarzający. Mimo to dobrze jest z uwagę wybrać system do głosowań online i zdalnych posiedzeń.
Jednym z bardzo interesujących rozwiązań w tym zakresie, które od roku funkcjonuje na polskim rynku jest system privote. Intensywne prace nad systemem były prowadzone ponad rok, przy współpracy z wiodącymi kancelariami prawnymi i przedstawicielami różnych branż a sam system oferuje bogatą funkcjonalność dostosowaną do wymogów organizacji posiedzeń zdalnych dla spółek kapitałowych.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Chcemy mieszkać wśród zieleni. A te inwestycje mieszkaniowe idealnie wpisują się w ten trend
|
|
|
|
|
|