W dzisiejszych czasach walcowanie jest procesem niezwykle popularnym, dzięki któremu dochodzi do obróbki plastycznej metali. Aby możliwe stało się odkształcenie, konieczne jest wykorzystanie obracających się specjalnych walców, które w ten sposób bezpośrednio wpływają na kształt blachy. W skrócie właśnie w taki sposób możemy zyskać metal o różnych kształtach oraz właściwościach. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, czym różni się walcowanie metodą na zimno od walcowania na gorąco.
Obecnie istnieje wiele firm, które oferują co najmniej jedną usługę, tj. walcowanie na zimno, lub też na gorąco. Warto zatem uzyskać najpierw podstawową wiedzę na temat tych metod, a później zapoznać się z ofertą producenta, taką jak ta oferowana przez firmę https://gieciewalcowanie.pl/walcowanie-blach/. W ten sposób podejmiemy najlepszą decyzję.
Ten rodzaj walcowania wyróżnia się głównie tym, że modyfikuje blachy za pomocą walców, które wcześniej nie zostały nagrzane. To, co warto w tym przypadku wyróżnić to wsady, którymi są kręgi, pochodzące z walcowni gorących. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że cechą charakterystyczną walcowania na zimno jest pewna nieprzewidywalność. Wybrany przez nas gatunek stali wpłynie bezpośrednio na to, jak długo będą trwały poszczególne etapy, a nawet na to, w jakiej kolejności się one odbędą.
Firmy specjalizujące się w walcowaniu tą metodą wskazują na to, że najczęściej cały proces technologiczny rozpoczyna się od trawienia. Później dochodzi do typowego walcowania oraz wyżarzania. Ostatnim etapem jest wygładzanie i wykańczanie.
Najczęściej tą metodą powstają cienkie blachy oraz taśmy. Jednak przy tym trzeba podkreślić, że ich jakość jest bardzo wysoka, ale przede wszystkim dotyczy to wykończenia. Cenione jest również za możliwość uzyskania elementów, które muszą wyróżniać się bardzo dużym poziomem technicznym.
Jak wskazuje sama nazwa, w tym przypadku następuje kilkukrotne ugniatanie między walcami metalu, który często zostaje rozgrzany nawet do 1300 stopni Celsjusza. W tym przypadku schemat procesu technologicznego jest bardziej rozbudowany i najczęściej odbywa się w aż ośmiu etapach, wśród których jest m.in. oczyszczanie wsadu, szlifowanie, walcowanie, redukcja szerokości, czy obróbka wykończeniowa.
Tą metodą można uzyskać wiele różnych produktów. Najczęściej wykorzystuje się walcowanie na gorąco do uzyskiwania wyrobów płaskich, takich jak taśmy, czy też grube lub cienkie blachy. Popularne są także wyroby długie, do których należą pręty, walcówki lub po prostu stal budowlana. Można spotkać się także z firmami, które uzyskują rury bezszwowe oraz zgrzewane.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|