Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W Polsce spada wskaźnik korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania

05-06-2018, 14:51

Z najnowszego raportu wynika, że 46% oprogramowania zainstalowanego na komputerach w Polsce nie posiada licencji. Wynik ten świadczy o spadku o 2 pkt. w porównaniu do poprzedniej edycji badania opublikowanego w 2016 roku. Czy ta zmiana może przyczynić się choć w minimalnym stopniu do zahamowania cyberprzestępczości w kraju?

Szacowana wartość nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego w Polsce w 2017 roku wyniosła 415 mln zł (447 mln zł w 2015 roku). Spadek korzystania z programów bez licencji jest w dużej mierze wynikiem edukacji i rosnącego poziomu świadomości użytkowników odnośnie cyberzagrożeń. Przyczynił się do tego również wzrost popularności usług oferowanych w modelu SaaS (Software as a Service), zwiększona implementacja rozwiązań SAM (Software Asset Management) dedykowanych profesjonalnemu zarządzaniu zasobami oprogramowania, ale też skuteczne egzekwowanie przepisów prawa w ramach ochrony praw autorskich do oprogramowania.

Badanie „Zarządzenie oprogramowaniem – imperatyw bezpieczeństwa, możliwości biznesowe” (Software Management – Security Imperative, Business Opportunity), pozwala na lepsze zrozumienie konsekwencji związanych z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania.

Organizacje na całym świecie korzystają z oprogramowania, aby usprawnić działalność, zwiększyć zyski, dotrzeć do nowych klientów i zyskać przewagę konkurencyjną. Jednak jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród dyrektorów IT w firmach, korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania naraża organizacje na poważne ryzyko zagrożenia lub utraty bezpieczeństwa. CIO biorący udział w badaniu informują, że kradzież danych osobowych i firmowych jest ich największą obawą związaną ze złośliwym oprogramowaniem (malware), które pozostaje w silnej korelacji z oprogramowaniem nielicencjonowanym. W rezultacie, cyberbezpieczeństwo to główny powód unikania przez CIO nielicencjonowanego oprogramowania (54%), drugim jest niższe ryzyko problemów prawnych (43%).

Najważniejsze ustalenia badaczy: 

  • Przy ogólnej tendencji spadkowej, korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania jest nadal powszechne. Jest ono wykorzystywane na całym świecie – w skali globalnej to 37% oprogramowania zainstalowanego na wszystkich komputerach (spadek tylko o 2 pkt. od 2016 roku).
  • Specjaliści odpowiedzialni za środowiska IT w swoich organizacjach informują o nielicencjonowanym oprogramowaniu, które stwarza coraz większe ryzyko i generuje coraz wyższe koszty. Złośliwe oprogramowanie (malware) pochodzące z nielicencjonowanych programów komputerowych kosztuje firmy na całym świecie 359 mld USD rocznie.
  • Oprócz imperatywu bezpieczeństwa, podniesienie poziomu zgodności licencyjnej jest obecnie czynnikiem ekonomicznym. Firmy, które podejmą zdecydowane kroki w celu usprawnienia procesów zarządzania oprogramowaniem, mogą zwiększyć swoje zyski nawet o 11%.
  • Organizacje mogą w każdej chwili podjąć działania mające na celu usprawnienie procesów zarządzania oprogramowaniem. Badanie BSA dowodzi, że dzięki wdrożeniu profesjonalnych rozwiązań SAM, organizacje mogą osiągnąć nawet 30% oszczędności w zakresie rocznych kosztów oprogramowania.

Kompletny raport „Zarządzanie oprogramowaniem – imperatyw bezpieczeństwa, możliwości biznesowe” w języku angielskim ze szczegółowymi danymi dotyczącymi poszczególnych krajów jest dostępny pod tym linkiem.

Źródło: BSA


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik