W Legimi możesz się przełączać między książką i audiobookiem. Co z prawami autorskimi?

28-04-2016, 14:30

Niejeden pożeracz książek chciałby się przełączać między tekstową i dźwiękową wersją książki. Legimi zrobiło coś takiego, co oczywiście wymagało kolejnych ustaleń z wydawcami.

Internatowa księgarnia Legimi już kilka razy zaskakiwała nas innowacjami na rynku e-booków. To właśnie ona wprowadziła na rynek czytnik za złotówkę oraz oferty dostępu do e-boków w zamian za stałą opłatę aboanmentową. Teraz Legimi wprowadza kolejną interesującą nowość.  

Słuchasz, czytasz, słuchasz, czytasz...

Czy myśleliście kiedyś o tym, aby płynnie przełączać się między książką i audiobookiem? To byłoby fajne, móc słuchać książki w czasie zmywania w domu i później poczytać ją w autobusie. Legimi udostępni taką możliwość, a w przyszłości ta funkcja obejmie cały katalog usługi subskrypcyjnej - 15 tys. tytułów. 

Udostępnienie audiobooków w Legimi jest przedsięwzięciem podejmowanym wspólnie z Samsungiem. Wiąże się bezpośrednio z premierą najnowszych flagowych smartfonów tej firmy – Samsung Galaxy S7 i S7 edge. Ich posiadacze aktywując Legimi otrzymują w prezencie aż 6 miesięcy dostępu do Książek w chmurze, natomiast właściciele innych modeli - 3 miesiące, jak do tej pory. Aby skorzystać z wersji dźwiękowych książek należy pobrać aplikację Legimi z Galaxy Apps.

Co do czytania/słuchania?

Wśród tytułów do czytania i słuchania znalazły się m.in. takie hity jak Pięćdziesiąt twarzy Greya E L James, Bezcenny Zygmunta Miłoszewskiego, Policja Jo Nesbø czy też Ja inkwizytor. Kościany galeon Jacka Piekary. Swoje książki w wersji dźwiękowej udostępniły największe wydawnictwa audiobooków jak np. Biblioteka Akustyczna, Storybox, Aleksandria, Qes Agency i in.. Tytuły, dla których wydawcy nie udostępnili audiobooka, można odsłuchać za pomocą głosu wirtualnego lektora, wbudowanego w aplikację. Tę funkcję aplikacji Legimi docenią zwłaszcza ci czytelnicy, dla których aktorska interpretacja tekstu nie zawsze jest kluczowym atutem.

Prawa autorskie?

Czytelników Dziennika Internautów zapewne zainteresuje w jaki sposób "ograno" kwestię praw autorskich do książek w postaci tekstów i nagrań. Przypomnijmy w tym miejscu jak wygląda sposób rozliczania się z wydawcami z usłudze "bez limitu". Księgarnia udostępnia czytelnikowi darmowy fragment książki, ale po jego przekroczeniu następuje zakupienie książki po cenie wydawcy. To Legimi martwi się o to, aby pieniądze z abonamentów pokryły wydatki na e-booki. 

W przypadku audiobooków ten model trzeba rozwinąć. Konsumpcja jednej książki może oznaczać zakup dwóch dzieł.  

- Należy wyraźnie podkreślić, że mamy do czynienia z osobnymi utworami, za który wydawcy otrzymują wynagrodzenie. Jeśli więc ktoś przełączał się między formatami, przekraczając dla obydwu darmowy fragment, Legimi raportuje wydawcy zarówno sprzedaż ebooka, jak i audiobooka - wyjaśnił Dziennikowi Internautów Artur Wasilewski, przedstawiciel Legimi. 

Spytaliśmy również o to jak wydawcy zareagowali na tę ofertą. 

- Zaproponowany przez nas model korzystania z ich tytułów bardzo się wydawcom spodobał. Oczywiście podpisywania kolejnych umów, integracja, a także udostępnianie kolejnych audiobooków potrwa. Sukcesywnie będziemy powiększać ofertę. Zaznaczmy też, że polityka wydawców wobec audiobooków jest zróżnicowana. Już na start w naszej ofercie znajdują się audiobooki takich wydawców, jak Biblioteka Akustyczna, Wyd. Literackie, Zysk i S-ka, Prószyński Media, Albatros, Media Rodzina, Nasza Księgarnia. Do tej pory tylko jeden wydawca jednoznacznie odmówił dołączenia swoich tytułów - dodał Artur Wasilewski. 

Rozwój oferty Legimi jest kontynuacją projektu „Książki w chmurze". Wykorzystuje on dorobek technologiczny Legimi w obszarze prac badawczo rozwojowych, w tym autorski mechanizm synchronizacji nagrania lektorskiego z tekstem e-booka oraz mechanizm fonetyzacji nazw własnych, odczytywanych przez wirtualnego lektora. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy