W Legimi możesz się przełączać między książką i audiobookiem. Co z prawami autorskimi?

28-04-2016, 14:30

Niejeden pożeracz książek chciałby się przełączać między tekstową i dźwiękową wersją książki. Legimi zrobiło coś takiego, co oczywiście wymagało kolejnych ustaleń z wydawcami.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Internatowa księgarnia Legimi już kilka razy zaskakiwała nas innowacjami na rynku e-booków. To właśnie ona wprowadziła na rynek czytnik za złotówkę oraz oferty dostępu do e-boków w zamian za stałą opłatę aboanmentową. Teraz Legimi wprowadza kolejną interesującą nowość.  

Słuchasz, czytasz, słuchasz, czytasz...

Czy myśleliście kiedyś o tym, aby płynnie przełączać się między książką i audiobookiem? To byłoby fajne, móc słuchać książki w czasie zmywania w domu i później poczytać ją w autobusie. Legimi udostępni taką możliwość, a w przyszłości ta funkcja obejmie cały katalog usługi subskrypcyjnej - 15 tys. tytułów. 

Udostępnienie audiobooków w Legimi jest przedsięwzięciem podejmowanym wspólnie z Samsungiem. Wiąże się bezpośrednio z premierą najnowszych flagowych smartfonów tej firmy – Samsung Galaxy S7 i S7 edge. Ich posiadacze aktywując Legimi otrzymują w prezencie aż 6 miesięcy dostępu do Książek w chmurze, natomiast właściciele innych modeli - 3 miesiące, jak do tej pory. Aby skorzystać z wersji dźwiękowych książek należy pobrać aplikację Legimi z Galaxy Apps.

Co do czytania/słuchania?

Wśród tytułów do czytania i słuchania znalazły się m.in. takie hity jak Pięćdziesiąt twarzy Greya E L James, Bezcenny Zygmunta Miłoszewskiego, Policja Jo Nesbø czy też Ja inkwizytor. Kościany galeon Jacka Piekary. Swoje książki w wersji dźwiękowej udostępniły największe wydawnictwa audiobooków jak np. Biblioteka Akustyczna, Storybox, Aleksandria, Qes Agency i in.. Tytuły, dla których wydawcy nie udostępnili audiobooka, można odsłuchać za pomocą głosu wirtualnego lektora, wbudowanego w aplikację. Tę funkcję aplikacji Legimi docenią zwłaszcza ci czytelnicy, dla których aktorska interpretacja tekstu nie zawsze jest kluczowym atutem.

Prawa autorskie?

Czytelników Dziennika Internautów zapewne zainteresuje w jaki sposób "ograno" kwestię praw autorskich do książek w postaci tekstów i nagrań. Przypomnijmy w tym miejscu jak wygląda sposób rozliczania się z wydawcami z usłudze "bez limitu". Księgarnia udostępnia czytelnikowi darmowy fragment książki, ale po jego przekroczeniu następuje zakupienie książki po cenie wydawcy. To Legimi martwi się o to, aby pieniądze z abonamentów pokryły wydatki na e-booki. 

W przypadku audiobooków ten model trzeba rozwinąć. Konsumpcja jednej książki może oznaczać zakup dwóch dzieł.  

- Należy wyraźnie podkreślić, że mamy do czynienia z osobnymi utworami, za który wydawcy otrzymują wynagrodzenie. Jeśli więc ktoś przełączał się między formatami, przekraczając dla obydwu darmowy fragment, Legimi raportuje wydawcy zarówno sprzedaż ebooka, jak i audiobooka - wyjaśnił Dziennikowi Internautów Artur Wasilewski, przedstawiciel Legimi. 

Spytaliśmy również o to jak wydawcy zareagowali na tę ofertą. 

- Zaproponowany przez nas model korzystania z ich tytułów bardzo się wydawcom spodobał. Oczywiście podpisywania kolejnych umów, integracja, a także udostępnianie kolejnych audiobooków potrwa. Sukcesywnie będziemy powiększać ofertę. Zaznaczmy też, że polityka wydawców wobec audiobooków jest zróżnicowana. Już na start w naszej ofercie znajdują się audiobooki takich wydawców, jak Biblioteka Akustyczna, Wyd. Literackie, Zysk i S-ka, Prószyński Media, Albatros, Media Rodzina, Nasza Księgarnia. Do tej pory tylko jeden wydawca jednoznacznie odmówił dołączenia swoich tytułów - dodał Artur Wasilewski. 

Rozwój oferty Legimi jest kontynuacją projektu „Książki w chmurze". Wykorzystuje on dorobek technologiczny Legimi w obszarze prac badawczo rozwojowych, w tym autorski mechanizm synchronizacji nagrania lektorskiego z tekstem e-booka oraz mechanizm fonetyzacji nazw własnych, odczytywanych przez wirtualnego lektora. Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.