W ciągu dwóch lat ponad połowa europejskich firm ucierpiała w wyniku co najmniej jednego cyberataku

21-03-2019, 20:48

Złożoność infrastruktury firm oraz ewoluujący krajobraz zagrożeń sprawiają, że osobom decyzyjnym związanym z IT coraz trudniej zabezpieczyć swoje organizacje przed cyberatakami. 20% z nich twierdzi, że cyberprzestępcy nie pozostawili im żadnej wskazówki odnośnie swojej tożsamości - tak przynajmniej wynika z analizy badania firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie sieci.

Według osób decyzyjnych w działach IT w europejskich firmach, w ciągu minionych 24 miesięcy 54% organizacji doświadczyła cyberataków i odczuła ich konsekwencje. Najczęstszymi skutkami takich ataków było: zakłócenie działania usług (31%), problemy z integralnością danych (18%) oraz utrata danych (15%).

Najbardziej narażone były organizacje w Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii – 64% respondentów z tych krajów przyznało, że doświadczyło takich zagrożeń w ciągu minionych dwóch lat. Mimo dysponowania zwykle większym budżetem IT w porównaniu z małymi i średnimi firmami 64% przedsiębiorstw stanowiło cel cyberataku, który spowodował wyżej wymienione skutki. Dla porównania, wśród małych i średnich firm odsetek ten wynosił 45%.

Niestety, omawiane zagrożenie nie słabnie: więcej niż jeden na pięciu respondentów (21%) twierdzi, że liczba cyberataków na jego firmę zwiększyła się w ciągu minionych 12 miesięcy w porównaniu z poprzednim rokiem, podczas gdy w przypadku 42% pozostała mniej więcej na tym samym poziomie. Co więcej, wzrasta również złożoność cyberataków – jedna na pięć osób decyzyjnych w IT twierdzi, że cyberprzestępcy, którzy zaatakowali ich firmę, nie pozostawili żadnych wskazówek odnośnie ich tożsamości podczas ostatniego ataku na firmę.

Biorąc pod uwagę ilość wrażliwych danych, jaka zalewa świat biznesu, niezwykle istotne jest to, aby organizacje były w stanie natychmiast wykryć incydent naruszenia bezpieczeństwa danych w celu podjęcia jak najszybszej reakcji. Optymizmem może napawać fakt, że ponad dwie trzecie (72%) zbadanych organizacji dowiaduje się o incydencie w ciągu ośmiu godzin lub szybciej. Jednak nadal istnieje aż 25% firm, które nie podejmują żadnego działania w ciągu pierwszych godzin od ataku, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że zostały zaatakowane. Jak pokazuje wcześniejsze badanie, szybkie wykrycie może znacząco obniżyć straty finansowe związane z atakiem – w przypadku natychmiastowego wykrycia koszty przywrócenia systemów do działania wynoszą 456 tys. dolarów, podczas gdy w przypadku firm, które wykryły zagrożenie w sieci dopiero po ponad tygodniu – 1,2 miliona dolarów.

Źródło: Kaspersky Lab Polska


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031