Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W 2010 roku zarabialiśmy więcej, a teraz kolejne podwyżki

03-02-2011, 17:13

Najlepszym miejscem do zarabiania jest województwo mazowieckie, a najmniej zarobimy w woj. lubelskim – wynika z raportu „Mapa wynagrodzeń Polaków w 2010 roku” portalu wynagrodzenia.pl. W bieżącym roku również możemy spodziewać się podwyżek.

Mapa wynagrodzeń Polaków z podziałem na województwa
fot. Sedlak & Sedlak - Mapa wynagrodzeń Polaków z podziałem na województwa
Według wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w czołówce najlepiej zarabiających znalazły się osoby zatrudnione w firmach usytuowanych w województwie mazowieckim (4 500 zł). Stosunkowo wysokie zarobki (mediana na poziomie 3 700 zł) otrzymywali także pracownicy w pomorskim i dolnośląskim.

>> Czytaj też: Wynagrodzenia kierowników w 2009 roku

Sonda
Czy w 2010 roku zarabiałeś/łaś więcej niż w latach poprzednich?
  • tak
  • nie
  • nie podejmuję pracy
wyniki  komentarze

Dane pokazują, że w 2010 roku zarabialiśmy o 2,2% więcej niż w roku 2009. Oczywiście wszystko zależało od branży, regionu czy wykonywanego stanowiska. Zanotowaliśmy bowiem brak znaczących podwyżek wśród budowlańców (ma to ścisły związek z brakiem dobrej koniunktury na rynku budowlanym w ubiegłym pokryzysowym roku). Po raz kolejny z podwyżek cieszyli się natomiast informatycy, na których jest nieustające zapotrzebowanie na rynku - tłumaczy redakcja wynagrodzenia.pl

Wzrost wynagrodzenia osób o różnym stażu pracy w Warszawie
fot. Sedlak & Sedlak - Wzrost wynagrodzenia osób o różnym stażu pracy w Warszawie
Województwo mazowieckie oraz sama Warszawa okazały się liderami płacowymi w całym kraju. Zarobki w stolicy były w 2010 roku o ponad 40% wyższe niż wynik dla Polski ogółem i kształtowały się na poziomie 5 tys. zł.

- Wysoki poziom zarobków w mazowieckim to głównie zasługa Warszawy. To właśnie pensje ze stolicy „ciągną” w górę statystyki dla całego województwa. Jeśli jednak przyjrzeć się poszczególnym miastom w regionie, to sprawa nie wygląda już tak dobrze. Poziom płac w Radomiu, Szydłowcu czy Ostrołęce jest na zdecydowanie niższym poziomie – dodaje redakcja portalu wynagrodzenia.pl.

Z badania wynika, że w Warszawie najwięcej zarabia się w branży telekomunikacyjnej (średnio 6 800 zł), IT (6 200 zł) oraz ubezpieczeniach (5 800 zł). Dynamika zmian płacy pokazuje ponad dwukrotny wzrost zarobków po ok. 10 latach pracy.

>> Czytaj też: Zarabiasz na blogu, zapłać PIT

W woj. lubelskim zarabia się najmniej
fot. Sedlak & Sedlak - W woj. lubelskim zarabia się najmniej
Najniższe płace wystąpiły w województwie lubelskim (2 765 zł). Przedostatnie miejsce pod względem wysokości wynagrodzeń z medianą płac na poziomie 2 800 zł, zajęły ex aequo woj. podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Głównie najwięcej zarabia się w Lublinie w branży IT (średnio 3 500 zł), bankowość (3 400 zł) oraz energetyka i ciepłownictwo (3 300 zł).

Z informacji zawartych w najnowszym Ogólnobranżowym Raporcie Płacowym Sedlak & Sedlak wynika, że podwyżki w 2011 roku będą na przeciętnym poziomie 3,9%. Zdaniem redakcji wynagrodzenia.pl więcej dostaną pracownicy szeregowi. Wielkość podwyżek będzie również uzależniona od wykonywanego zawodu czy rodzaju firmy. Z pewnością na wzrost płacy nie mogą liczyć osoby zatrudnione w administracji publicznej.

Pełna treść dostępna jest w raporcie opracowanym przez Sedlak & Sedlak jest dostępna pod adresem: www.wynagrodzenia.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR