Używasz Androida? Sprawdź, która wersja jest najchętniej atakowana przez wirusy

13-11-2012, 01:40

Szkodliwe oprogramowanie atakujące systemy mobilne to już nie mit. Nie wszystkie jednak wersje Androida cieszą się takim samym zainteresowaniem twórców wirusów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jak ustalili eksperci z Kaspersky Lab, w III kwartale 2012 r. najczęściej atakowaną wersją Androida był Gingerbread oznaczony numerem 2.3.6, który odpowiadał za 28% wszystkich zablokowanych prób infekcji. Wersja ta została opublikowana we wrześniu 2011 r., jednak ze względu na dużą segmentację rynku urządzeń z Androidem wciąż pozostaje jedną z najpopularniejszych, czym wzbudza zainteresowanie przestępców.

Na kolejnych miejscach uplasował się o wiele nowszy Ice Cream Sandwich - wersja 4.0.4 powstrzymała 22% infekcji, a 4.0.3 - 16%. Urządzenia, na których zainstalowano te wydania systemu Google'a, bez wątpienia są dobrze dostosowane do aktywnej pracy online. Niestety, aktywniejsze surfowanie po sieci prowadzi też do częstszych spotkań ze szkodliwą zawartością.

Jakie wersje Androida atakują mobilne wirusy?

Jakie wersje Androida atakują mobilne wirusy

Ponad połowa wszystkich szkodliwych programów wykrytych na smartfonach okazała się trojanami SMS, tj. aplikacjami, które kradną pieniądze z kont mobilnych użytkowników poprzez wysyłanie wiadomości tekstowych na numery o podwyższonej opłacie.

Jakiego typu szkodniki atakują Androida?

Jakiego typu wirusy atakują Androida

Najbardziej rozpowszechnioną rodziną mobilnych szkodników była OpFake, która podszywa się pod przeglądarkę OperaMini (38,3% wszystkich szkodliwych programów wykrywanych na urządzeniach z Androidem). Jedną piątą stanowiły wszechstronne trojany z rodziny Plangton. Po zainstalowaniu się na smartfonach zbierają one ich dane serwisowe, wysyłają je do serwera kontrolowanego przez atakujących i wyczekują na polecenia. Potrafią też ukradkowo zmieniać zakładki i strony domowe. Ostatnie miejsce na podium zajęła rodzina FakeInst, której członkowie podszywają się pod instalatory popularnych programów i są rozpowszechniane głównie za pośrednictwem tzw. alternatywnych sklepów z aplikacjami (17%).

Pełna wersja raportu pt. „Ewolucja zagrożeń IT: III kwartał 2012 r.” dostępna jest na stronie Viruslist.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab. Odwoływaliśmy się już do niego, opisując niedawno odkrytą lukę zero-day w programie Adobe Reader.


Źródło: Kaspersky Lab


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.