Użytkownicy: dane na dyskach SSD są mniej bezpieczne niż sądzono

25-08-2011, 08:31

Ponad połowa użytkowników narażona jest na utratę danych z używanych przez nich urządzeń - wynika z najnowszej ankiety firmy Kroll Ontrack dotyczącej bezpieczeństwa danych zapisanych w technologii Flash i opartych na niej dyskach SSD (Solid State Drive).

Oprócz tego, według 75 proc. respondentów, odzyskanie danych z dysków SSD bądź innych narzędzi wykorzystujących technologię Flash, takich jak karty pamięci czy popularne pendrive’y, jest wyjątkowo skomplikowane bądź niemożliwe, co weryfikują eksperci odzyskiwania danych.

Sonda
Korzystasz z pamięci Flash lub dysku SSD?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Wyniki ankiety wskazują, że choć 90 proc. respondentów powszechnie uznaje technologię Flash/SSD za bezpieczniejszą od tradycyjnej (HDD), to aż 57 proc. z nich doznało utraty danych z używanych przez nich urządzeń. Pomimo niezaprzeczalnych korzyści, takich jak szybkość działania, niezawodność i oszczędność energii, liczba przypadków utraty danych z nośników Flash/SSD zdecydowanie rośnie. Na przestrzeni ostatniego roku firma Kroll Ontrack zanotowała 20-proc. wzrost zleceń związanych z odzyskiwaniem danych z takich urządzeń.

Wyniki ankiety ujawniają także zdecydowany trend w kierunku zastąpienia tradycyjnych rozwiązań technologią Flash/SSD. 70 proc. użytkowników prywatnych, przedstawicieli biznesu oraz instytucji rządowych wskazało, że już teraz wykorzystują bądź planują w najbliższej przyszłości wykorzystywać urządzenia oparte na Flash/SSD. Współgra to z odpowiedziami, w których 80 proc. respondentów uznało ją za szybszą niż pozostałe technologie, a 50 proc. za bezpieczniejszą, bardziej wytrzymałą i oszczędniejszą pod kątem zużycia energii.

>> Czytaj też: Podrobiony dysk twardy o nieskończonej pojemności

Według analiz Kroll Ontrack aż 65 proc. przypadków utraty danych z Flash/SSD wiąże się z błędami systemowymi, choć częstymi czynnikami są także: fizyczne uszkodzenie nośnika, uszkodzenie plików systemowych bądź elektroniki i błąd człowieka. Eksperci firmy wskazują, że choć proces odzyskiwania danych z technologii Flash/SSD może być w wybranych przypadkach bardziej złożony, ich przywrócenie jest zwykle – wbrew opiniom respondentów – możliwe.

- Odzyskanie danych z urządzeń wykorzystujących technologię Flash może być bardziej złożone, głównie z uwagi na to, iż struktura zapisanych danych jest bardziej rozproszona niż w przypadku dysków twardych. Niestety większość producentów nośników nie posiada jeszcze w pełni opracowanych standardów zarządzania i organizacji zapisu danych na nośnikach Flash i SSD, co powoduje niekiedy konieczność tworzenia dedykowanych rozwiązań do odzyskiwania danych, związanych z konkretnym producentem i modelem urządzenia – tłumaczy Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

W globalnym badaniu Kroll Ontrack udział wzięło 550 respondentów, w tym użytkownicy prywatni, przedstawiciele biznesu oraz instytucji rządowych z USA.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031