Kolejną platformę do organizowania przetargów elektronicznych uruchomił Urząd Zamówień Publicznych. Liczy on, że dzięki temu uda się obniżyć koszty funkcjonowania państwa.
Dziesiątki tysięcy przetargów wartych miliardy złotych jest rokrocznie przeprowadzanych w naszym kraju. Niewiele z nich ma jednak formę aukcji bądź licytacji. Urząd Zamówień Publicznych jest zdania, że promocja tych form zakupu towarów i usług z publicznych środków pozwoli obniżyć ceny. Mimo istnienia już odpowiednich narzędzi, konieczne jest wciąż przekonanie urzędników do nowości.
Elektroniczna platforma licytacyjna istnieje już od roku - w tym czasie za jej pośrednictwem przeprowadzono 240 licytacji (łączna ich liczba to 408). Rok wcześniej tradycyjnych aukcji było zaledwie 77. Jedynym kryterium jest cena - rozstrzygnięcie jest więc proste.
Sprawa komplikuje się w przypadku aukcji. Specjalna platforma do przeprowadzania przetargów w tej formie została właśnie uruchomiona przez Urząd Zamówień Publicznych. Aukcje mogą być pomocne w przypadku przetargów, gdzie cena jest tylko jednym z kilku kryteriów.
Po otwarciu ofert zamawiający może stworzyć ranking, z którego firmy zainteresowane przetargiem mogą poznać ofertę konkurencji. Możliwa jest ich modyfikacja w ściśle określonym terminie - dysponenci publicznych środków mogą w ten sposób uzyskać lepsze warunki serwisowania, dłuższy okres gwarancyjny czy niższą cenę.
Platforma jest bezpłatna i wymaga rejestracji, by móc z niej korzystać. Potencjalni wykonawcy rejestrowani są przez zamawiających. Za pośrednictwem platformy można organizować aukcje jedynie na podstawie Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*