Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Uwaga na maile-pułapki z wiadomościami głosowymi

27-01-2014, 09:44

Jeśli otrzymasz e-mail sugerujący, że załączony do niego plik zawiera skierowaną do Ciebie wiadomość głosową, nie otwieraj - ostrzegają eksperci. Spowoduje to uruchomienie trojana, który zainicjuje kolejne infekcje.

robot sprzątający

reklama


Pisane w języku angielskim wiadomości-pułapki są wyjątkowo enigmatyczne (poniżej można zobaczyć przykład). Ich zadaniem jest wzbudzić u odbiorcy ciekawość i przekonać go, że w załączniku znajduje się plik MP3 z kierowaną do niego wiadomością głosową.

Tak wygląda wiadomość-pułapka, próbująca przekonać internautę do otwarcia zainfekowanego załącznika

Wiadomość-pułapka próbująca przekonać internautę do otwarcia zainfekowanego załącznika

W rzeczywistości załączony plik nie zawiera nagrania - kliknięcie powoduje aktywację konia trojańskiego klasyfikowanego jako Win32/TrojanDownloader.Waski.A. Po zagnieżdżeniu się w systemie zagrożenie to łączy się z siecią i pobiera na dysk kolejne złośliwe programy.

Najważniejsza jest prewencja

- Zawsze przed otwarciem nieznanego pliku, załączonego do wiadomości e-mail, warto sprawdzić, jakie rozszerzenie ten plik faktycznie posiada. Należy tylko pamiętać, że system Windows przy domyślnych ustawieniach ukrywa rozszerzenia znanych typów plików. W rezultacie nazwa pliku Voicemail.mp3.exe może być widoczna dla użytkownika jako Voicemail.mp3 - tłumaczy Kamil Sadkowski z firmy ESET.

Z tego powodu warto w systemie wyłączyć opcję ukrywania rozszerzeń znanych typów plików. Aby to zrobić, otwieramy Panel sterowania, przełączamy widok na Duże ikony i znajdujemy Opcje folderów. W nowo otwartym oknie przechodzimy do zakładki Widok i usuwamy zaznaczenie przy opcji Ukryj rozszerzenia znanych typów plików. Swój wybór potwierdzamy, klikając w przycisk Zastosuj.

Co zrobić, jeśli przez nieuwagę klikniemy w załącznik i aktywujemy trojana? Powinniśmy bez problemu go usunąć przy użyciu programu lub skanera online jednego z producentów rozwiązań antywirusowych (zob. recenzje antywirusów w Dzienniku Internautów).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: ESET



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E