Cyberprzestępcy wracają do starych, sprawdzonych metod - eksperci od bezpieczeństwa wykryli ostatnio przypadek masowego rozsyłania wiadomości e-mail, które opatrzone były sensacyjnymi tematami i miały na celu rozprzestrzenianie trojana Downloader.SQV.
reklama
We wszystkich wykrytych przez PandaLabs przypadkach tekst wiadomości był taki sam, a zmieniał się tylko jej temat, który informował o sensacyjnym lub plotkarskim wydarzeniu:
Pamela Anderson divorces in third times!!!
Michael Jakson glued up a person a plaster
CIA tortures prisoners!!!
Harry Potter was purchased by pentkhaus!!!
Two powerful earthquakes happened in the USA!!!
Princess Diana ´Could be have been killed by MI6´ - conclusions of experts!!!
Tematy te znajdowały się także w treści wiadomości. Towarzyszył im tekst „New Video!” oraz odsyłacz „Download Now”.
Kliknięcie tego odsyłacza powodowało otwarcie strony WWW i zainfekowanie systemu Windows trojanem Downloader.SQV, który pobierał dwa inne trojany: Spammer.AGF oraz KillFiles.BU. Pierwszy z nich rozsyła wiadomości e-mail, wykorzystując zainfekowany komputer jako serwer. Drugi natomiast uniemożliwia prawidłowe działanie niektórych funkcji systemu Windows.
- Twórcy złośliwych programów często stosują sensacyjne nagłówki lub wykorzystują popularność gwiazd, aby rozprzestrzeniać złośliwe kody. Technika ta stanowi typowy przykład inżynierii społecznej. Zwykle okazuje się też skuteczna - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security.
Przed atakiem opartym na tej technice można się jednak obronić w prosty sposób. Użytkownicy systemu Windows powinni przede wszystkim powstrzymać się od klikania w odsyłacze znajdujące się w wiadomościach e-mail, które otrzymali od nieznanych nadawców. Warto również zabezpieczyć system Windows oprogramowaniem antyspamowym i antywirusowym oraz dokonywać aktualizacji swojego oprogramowania, kiedy tylko pojawiają się do niego poprawki związane z bezpieczeństwem.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*