Ustawa hazardowa podpisana i od razu trafi do Trybunału

27-11-2009, 20:57

Prezydent Lech Kaczyński podpisał tzw. "ustawę hazardową". Mimo to Donald Tusk, który zadziwiająco szybko chciał przepchnąć nowe przepisy, nie ma powodu do zadowolenia. Prezydent Kaczyński bowiem od razu zdecydował się skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego, m.in. ze względu na liczne wątpliwości, jakie mieli do niej eksperci.

Jak już wspominaliśmy na łamach DI, "ustawa hazardowa" nie oznacza tylko zmiany przepisów dotyczących gier, ale może mieć istotny wpływ na wolność przepływu informacji w internecie, wprowadzając cenzurę i blokowanie dostępu do wybranych stron i to bez wyroku sądu!

W pracach nad ustawą dotyczącą gier hazardowych, z niezrozumiałych dla wielu Polaków powodów, przede wszystkim liczyła się szybkość. I w rozwijaniu tej szybkości prac ekipa Donalda Tuska pobiła wszelkie rekordy. Co więcej, oczekiwania co do tempa zostały przeniesione na społeczeństwo, któremu rząd dał zaledwie kilka dni na przedstawienie swoich uwag. 

>> Czytaj także: Rządowi bardzo śpieszno do cenzurowania sieci

Nie od dziś wiadomo, że szybkość nie zawsze wiąże się z jakością, szczególnie jeśli chodzi o przepisy, które dotykają delikatnej materii. Do projektu "ustawy hazardowej" zastrzeżeń jest wiele - większość opinii, które zostały złożone przez instytucje, urzędy oraz internautów, wytyka ekipie Tuska, która jest odpowiedzialna za przygotowanie tego dokumentu, poważne błędy i naruszenia prawa, a nawet niezgodność z konstytucją. Nie omieszkał tego dostrzec Prezydent Lech Kaczyński, który podpisał dziś ustawę, od razu jednak skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

- Prezydent podpisał ustawę, by mogła być opublikowana do 30 listopada ponieważ zawiera zmiany dotyczące podatków, a także ze względu na to, że jej przepisy zwiększają ochronę osób poniżej 18 roku życia przed niebezpieczeństwem lekkomyślnego korzystania z gier hazardowych - powiedział podczas konferencji prasowej minister Andrzej Duda. Podkreślił, że to właśnie ochrona nieletnich jest największym plusem tej regulacji.

>> Czytaj także: Urzędnicy krytykują blokadę e-hazardu

Z drugiej strony Duda wskazał szokująco szybki tryb prac nad ustawą, który nie pozwolił na  przygotowanie żadnych ekspertyz. Minister dodał, że eksperci w Kancelarii Prezydenta prowadzą gruntowną analizę ustawy przygotowanej przez rząd, w wyniku której krystalizują się pewne wątpliwości co do jej konstytucyjności i dlatego prezydent zdecydował się wnioskować do Trybunału.

Proces ten da wszystkim zainteresowanym więcej czasu na lepsze przeanalizowanie "ustawy hazardowej", wskazanie wątpliwych zapisów oraz zaproponowanie rozwiązań, które - miejmy nadzieję - nie będą godziły w podstawowe prawa obywateli i niezależność internetu.

>> Czytaj także: Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych - poznaj szczegóły


Źródło: Prezydent.pl, DI
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy