USA inwigilują islandzką posłankę

08-01-2011, 10:05

Powodem jest jej wcześniejsza współpraca z serwisem Wikileaks. Od Twittera zażądano ujawnienia jej danych osobowych, a także wszystkich wpisów.

W kwietniu 2010 roku światło dzienne, za pośrednictwem serwisu Wikileaks, ujrzał film, na którym zobaczyć było można, jak amerykański helikopter Apache ostrzeliwuje irackich cywilów. Wydarzenie nagrane zostało w roku 2007. Jedną z osób, które pomogły w jego stworzeniu na potrzeby publikacji online, była Birgitta Jonsdottir, poseł parlamentu Islandii.

>> Czytaj także: Niejawne dokumenty z Afganistanu są w sieci

Najwyraźniej działanie to nie spodobało się władzom Stanów Zjednoczonych. Wczoraj kobieta poinformowała na Twitterze, że serwis ten otrzymał żądanie udostępnienia jej danych osobowych, a także wszystkich wpisów od 1 listopada 2009 roku. Nadawcą był amerykański Departament Sprawiedliwości.

Jonsdottir interweniowała u islandzkiego ministra sprawiedliwości, nie wiadomo jednak, z jakim skutkiem. Wiadomo jedynie, że ma 10 dni na zablokowanie drogą prawną żądania Amerykanów. Jeśli tego nie zrobi, Twitter przekaże wszystkie informacje, o które prosi Waszyngton.

Sprawę na bieżąco można śledzić na Twitterze posłanki.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy