USA buduje system do automatycznych cyberataków - twierdzi Snowden

14-08-2014, 09:03

NSA budowała system do autonomicznego odpowiadania na cyberatak. Co więcej, w przeszłości to NSA odcięła Syrię od sieci. Tak niezwykłe fakty ujawnił Edward Snowden w wywiadzie dla Wired.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Magazyn Wired opublikował obszerny wywiad z Edwardem Snowdenem. Możecie o nim poczytać pod adresem www.wired.com/2014/08/edward-snowden.

Może się wydawać, że Snowdena znamy nie od dziś i nie jest on w stanie niczym nas zaskoczyć, ale w tym wywiadzie ujawniono przynajmniej trzy niezwykle ciekawe informacje, o których wcześniej nie słyszeliśmy.

MonsterMind

Najciekawsza jest informacja o programie MonsterMind, o którym wcześniej Snowden nie mówił. Ten program ma automatycznie wykrywać rozpoczynające się cyberataki i blokować je. Ma stale szukać takich wzorców ruchu w sieci, które mogą świadczyć o cyberagresji. To jednak nie wszystko.

MonsterMind ma również automatycznie odpowiadać na cyberatak. To już jest poważny problem. Snowden uważa, że będąc w Chinach, dałoby się upozorować cyberatak z Rosji. Jeśli program automatycznie odpowie, oberwać może całkiem niewinny kraj. Poza tym - zdaniem Snowdena - MonsterMind jest dużym zagrożeniem dla prywatności, bo poprawne działanie tego programu wymaga pełnej kontroli nad ruchem w internecie.

Przykład MonsterMind pokazuje, jak niebezpieczne są cyberwojny (wiadomo o tym nie od dziś). Zawsze można się wyprzeć cyberataku, zawsze można komuś zarzucić cyberatak, można też oberwać rykoszetem.  Agresja elektroniczna może się przerodzić w prawdziwą agresję. Maszyny mogą w cyberwojnie odpowiadać szybko i skutecznie, ale maszyny też się mylą.  

To NSA odcięła Syrię?

Inna ciekawa informacja od Snowdena dotyczy Syrii. Czytelnicy Dziennika Internautów z pewnością pamiętają, że Syria została odcięta od internetu w maju 2013 roku i wcześniej w listopadzie 2012 roku. Cały świat obarczał winą reżim Asada, a reżim zrzucał winę na terrorystów. Zdaniem Snowdena to NSA miała odciąć Syrię i to... przypadkowo. 

Snowden dowiedział się od oficera z jednostki TAO, że w roku 2012 starał się on zdalnie zainstalować złośliwy program w jednym z najważniejszych routerów dostawcy internetu dla Syrii. Dzięki temu NSA miała uzyskać dostęp do poczty elektronicznej w tym kraju. Niestety coś poszło nie tak i Syria straciła dostęp do sieci, ale nikt nie obwiniał o to USA. Snowden stwierdził, że dla rządowych hackerów był to moment "oh shit”.

Sonda
Czy system automatycznie odpowiadający na cyberatak to dobry pomysł?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Snowden zostawiał ślady w NSA

Snowden stwierdził też w najnowszym wywiadzie, że wcale nie zacierał po sobie śladów w NSA. Mało tego - twierdzi, iż zostawiał "okruszki", po których dało się go namierzyć. Te ślady miały uświadomić NSA, jakie dokumenty zostały wyniesione. Snowden twierdzi, że chciał, by widziano w nim whistleblowera, a nie szpiega, który potajemnie wynosi informacje do innego kraju.

Po ujawnieniu wycieków NSA zachowywała się tak, jakby nie wiedziała, co wyniósł Snowden. Podawane do publicznej wiadomości informacje o możliwej skali wycieku były coraz bardziej sensacyjne. Możliwe, że NSA nie znalazła od razu śladów zostawionych przez Snowdena. Istnieje również możliwość, że NSA podawała informacje o większej skali wycieków, aby przekonać opinię publiczną, że Snowden stworzył olbrzymie zagrożenie dla kraju.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.