Każdy będzie mógł wystąpić z petycją do urzędu, a ten w ciągu trzech miesięcy będzie musiał na nią odpowiedzieć - przewiduje senacki projekt ustawy, który w czwartek został skierowany do Sejmu.
reklama
Obecnie kwestię składania petycji reguluje art. 63 konstytucji. Zgodnie z nim każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych, w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg - według konstytucji - określa ustawa. Do tej pory nie było jednak takiej ustawy.
W myśl przyjętych przez Senat przepisów, petycje będzie można składać w sprawach dotyczących życia zbiorowego. Będzie to mógł zrobić każdy, a więc oprócz osób fizycznych także m.in. związki zawodowe, związki pracodawców, stowarzyszenia, samorządy społeczne i zawodowe oraz fundacje. Petycje można będzie składać do wszystkich organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych, które wykonują zadania zlecone z zakresu administracji publicznej. Petycji nie będą mogły - w myśl projektu ustawy - składać podmioty prowadzące działalność lobbingową.
Projekt, oprócz pisemnej formy petycji, dopuszcza także składanie jej drogą elektroniczną.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Urzędy będą musiały odpowiadać na petycje. W ciągu trzech miesięcy
PAP
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*