Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Urządzeń z zakresu Internetu Rzeczy jest już na świecie więcej niż ludzi. Jak nad nimi zapanować?

17-05-2018, 13:17

Urządzeń IoT jest już cała masa, jednak może być ich więcej. Ponad połowa respondentów jednego z ostatnich badań zrezygnowała z kupna nowego inteligentnego urządzenia z powodu kwestii związanych z bezpieczeństwem i prywatnością. Na rynku pojawiają się przy tym rozwiązania, które mają czuwać nad naszym cyberbezpieczeństwem - czy ich popularyzacja zmieni trend?

robot sprzątający

reklama


46% respondentów badania F-Secure nie zdecydowało się na zakup urządzenia IoT w trosce o cyberbezpieczeństwo, a 48% w obawie przed gromadzeniem danych osobowych, które potencjalnie mogłyby wyciec. Ostrożność jest uzasadniona, ponieważ według Gartnera już teraz 40% urządzeń IoT jest wykorzystywanych przez cyberprzestępców w atakach DDoS lub do tworzenia tzw. botnetów, a w razie braku podjęcia konkretnych działań do 2021 roku ten odsetek może przekroczyć nawet 75%.

Według szefa bezpieczeństwa sprzętowego w firmie F-Secure, Andrei Barisaniego, zabezpieczanie inteligentnego domu powinno rozpocząć się od routera . Routery są jednymi z najbardziej powszechnych urządzeń domowych, które łączą się z internetem, ale nie zawsze są tworzone z myślą o ochronie użytkowników. Tworzenie inteligentnego środowiska w oparciu o niezabezpieczony router jest równie ryzykowne jak budowanie domu na piasku, jak twierdzi.

Na rynku istnieje dla przykładu system, który pozwala zadbać o bezpieczeństwo sieci, routera, treści przechowywanych w chmurze oraz urządzeń końcowych takich jak komputery, smartfony, tablety, a także inteligentne pralki czy lodówki. Rozwiązanie wykorzystuje możliwości autorskiego routera, który szyfruje komunikację w internecie, dbając o prywatność, a także chroni przed złośliwym oprogramowaniem, phishingiem oraz zabezpiecza inteligentne urządzenia przed cyberatakami. Oferta obejmuje także inne rozwiązania, które operatorzy mogą dopasowywać do świadczonych usług, np. funkcję Reguły Rodzinne, umożliwiającą rodzicom zadbanie o bezpieczeństwo dzieci w internecie. Czy pojawienie się takich rozwiązań wpłynie na sprzedaż urządzeń IoT, pokaże przyszłość.

Źródło: F-Secure


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E