Urząd celny chciał ocenzurować AntyApps.pl? Ty możesz być następny!

26-04-2014, 11:22

Serwis AntyApps mógł być zablokowany przez służbę celną, z powodu recenzji jednej aplikacji. Ma to związek z pewnym przepisem ustawy hazardowej, który i Tobie może narobić problemów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wczoraj Grzegorz Marczak na blogu Antyweb.pl poinformował, że serwis AntyApps.pl mógł być zablokowany przez celników z Opola. Brzmi to niewiarygodnie, więc warto wyjaśnić o co chodzi.

W serwisie AntyApps znalazła się recenzja aplikacji, którą to recenzję urzędnicy uznali za promocję hazardu, a to jest w Polsce zabronione. Artykuł 29 ustawy o grach hazardowych zabrania m.in. "reklamy i promocji gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych oraz gier na automatach".

Blokujcie wszystko!

Z wpisu Grzegorza Marczaka wynika, że celnicy zwrócili się do firmy hostingowej z żądaniem zablokowania serwisu AntyApps.pl. Firma hostingowa mogła to zrobić i byłoby po sprawie. Na szczęście firma sprawdziła co dokładnie przeszkadzało celnikom. Ostatecznie zablokowano jeden artykuł. Przerażające jest jednak to, że rozsądek firmy hostingowej musiał ratować AntyApps przed beztroską (a może złośliwością?) urzędników.

Dziennik Internautów skierował pytania związane z tą sprawą do Izby Celnej w Opolu. Być może w poniedziałek dowiemy się, dlaczego urzędnicy postąpili tak beztrosko i czy można się spodziewać więcej takich blokad.

Ty możesz być następny!

Tymczasem warto zwrócić uwagę na to, że przepisy ustawy hazardowej mogą narobić problemu każdemu z nas. Nie trzeba prowadzić serwisu takiego jak AntyApps. Wystarczy, że masz profil na Facebooku (sic!).

Na początku kwietnia RadioZet donosiło, że jeden z jego słuchaczy stał się obiektem zainteresowania celników po tym, jak na Facebooku opublikował zdjęcie z ruletką. Było to zdjęcie z imprezy integracyjnej, przedstawiające mężczyznę opierającego się o urządzenie do gry. Nic więcej. W urządzeniu nie było nawet kulki i nic na zdjęciu nie sugerowało, że toczy się gra. Słuchacz RadaZet wcale nie wyglądał na hostessę zachęcającą do grania.

Mając nauczkę z przykładu słuchacza Radia Zet, wrzucimy do tego tekstu zdjęcie ruletki zgodne z polskim prawem.

zdjęcie
Źródło zdjęcia ruletki - Shutterstock.com

Czy wszyscy możemy podpaść pod artykuł 29 ustawy hazardowej? Pomyślmy. Przepisy ustawy zabraniają "reklamy i promocji gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych oraz gier na automatach". Ustawa wyjaśnia też, że przez reklamę takich gier rozumie się "publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych lub symboli graficznych i innych oznaczeń z nimi związanych". Z kolei przez promocję tych gier rozumie się także ich "publiczną prezentację".

Czytając to zaczynam się zastanawiać, czy popularny serwis Kurnik.pl promuje gry hazardowe? Przecież rozpowszechnia on znaki graficzne związane z grami w karty i w kości. Chyba nawet pasjansa w systemie Windows można uznać za promowanie "gier w karty". Wiem, że polscy celnicy nie zaatakują Microsoftu, ale przykład słuchacza RadiaZet dowodzi, że prawo pozostawia margines na dość dziwaczne działania.

Sonda
Czy AntyApps poważe zaszkodził polskiemu społeczeństwu swoją recenzją?
  • o tak!
  • jasne :->
  • to nie jest śmieszne
wyniki  komentarze

Duch RSiUN żyje!

Poruszając temat ustawy hazardowej nie mogłem się pozbyć wrażenia, że już kiedyś był z nią problem! O tak! To właśnie przy okazji ustawy hazardowej w roku 2009 proponowano wprowadzenie Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. Zwykła cenzura internetu miała być wprowadzone pod płaszczykiem chronienia społeczeństwa przed hazardem, pedofilią, oszustwami i faszyzmem. W Rosji też jest taka "ochronna cenzura" i dziwnym trafem uderza w opozycjonistów.

Czytając o problemach AntyApps nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że choć Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych ostatecznie upadł, to jego duch przetrwał w mentalności urzędników. Czy będzie nas straszył coraz częściej?

Aktualizacja

Wyjaśnienia rzeczniczki Izby Celnej do tej sprawy znajdziecie w tekście pt. Jak służba celna załatwia blokowanie treści? Ciąg dalszy ws. AntyApps.plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.