Axel Springer Polska i Infor Biznes dostały zgodę na połączenie Gazety Prawnej i Dziennika Polska Europa Świat. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznała, że transakcja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku
reklama
Axel Springer Polska wydaje trzy dzienniki: Dziennik Polska Europa Świat, Fakt, Przegląd Sportowy oraz kilkanaście czasopism, w tym m.in. Forbes, Newsweek, Auto Świat. Prowadzi także czternaście informacyjnych serwisów internetowych. Spółka należy do Grupy Axel Springer, jednego z czołowych europejskich wydawców prasowych, który prowadzi działalność w ponad 30 krajach.
W Polsce oprócz Axel Springer Polska przedsiębiorca posiada jeszcze dwie spółki – Europress Polska, która zajmuje się rozpowszechnianiem w Polsce zagranicznych dzienników i czasopism, oraz Viviana Investments, która zarządza niektórymi prawami własności intelektualnej związanymi z działalnością grupy.
Infor Biznes (spółka powstała w 2008 roku) wydaje Gazetę Prawną – ogólnopolski dziennik o tematyce prawno-ekonomicznej oraz prowadzi portale internetowe: gazetaprawna.pl i forsal.pl. Spółka należy do Grupy Infor PL, która zajmuje się m.in. wydawaniem kilkanastu czasopism o tematyce gospodarczej, prowadzeniem serwisu internetowego (infor.pl), organizowaniem szkoleń, kursów, konferencji oraz prowadzeniem działalności poligraficznej.
Koncentracja jest częścią działań zmierzających do wejścia na polski rynek z nowym produktem, łączącym cechy dziennika dla profesjonalistów, jakim jest Gazeta Prawna, i dziennika opiniotwórczego, jakim jest Dziennik Polska Europa Świat. W celu zrealizowania transakcji przedsiębiorcy złożyli do Urzędu dwa wnioski. Stąd też Prezes UOKiK prowadziła dwa równoległe postępowania.
Na podstawie pierwszej decyzji Axel Springer Polska będzie mógł objąć 49 proc. udziałów w Infor Biznes. W efekcie Axel Springer Polska będzie kontrolował Infor Biznes wspólnie z dotychczasowym właścicielem Infor PL. Druga zgoda dotyczy nabycia przez Infor Biznes mienia Axel Springer Polska związanego z wydawaniem gazety Dziennik Polska Europa Świat oraz domeny internetowej dziennik.pl.
Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku. Konsekwencją decyzji Urzędu jest możliwość połączenia Gazety Prawnej i Dziennika Polska Europa Świat.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do Prezesa UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|