Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Unia ureguluje sprawy e-dostępności

30-11-2007, 06:43

Bardziej dostępne strony internetowe i szerokopasmowy internet mogłyby przynieść Europie korzyści liczone w dziesiątkach miliardów euro - uważają przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy zaproponowali kampanię uświadamiającą "Przyłącz się do e-integracji!" oraz stworzenie prawa dotyczącego e-dostępności, zbliżonego do prawa amerykańskiego.

robot sprzątający

reklama


Komisja Europejska już od dawna stoi na stanowisku, że technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) powinny być dostępne dla wszystkich bez względu na sytuację osobistą lub społeczną.

W deklaracji złożonej w Rydze w 2006 r. unijni ministrowie zobowiązali się do osiągnięcia dokładnie wytyczonych celów, np. do zmniejszenia o połowę różnic w stosowaniu internetu do 2010 r. Spełnienie wszystkich wyznaczonych wtedy celów ma przynieść korzyści w wysokości 35-85 mld euro.

Niestety w ocenie komisarz Viviane Reding dotychczasowe postępy w realizacji wspomnianych celów są niezadowalające. Dostępność publicznych stron internetowych wynosi obecnie zaledwie 5% (w roku 2010 powinna wynosić 100%) i tylko 10% osób w wieku powyżej 64 lat korzysta z internetu. Średnia europejska wynosi 47%. Bez dalszych interwencji realizacja celów ustalonych w Rydze opóźni się o pięć lat.

Dlatego w 2008 r. Komisja będzie dążyła do uświadomienia społeczeństwa poprzez kampanię "Przyłącz się do e-integracji!". Kampania ma się zakończyć konferencją ministerialną, podczas której zaprezentowane zostaną poczynione postępy, zaś zobowiązania podjęte na wszystkich szczeblach mają zostać wzmocnione.

Obok wspierania programów badawczych i pilotażowych Komisja będzie pracować nad prawodawstwem mającym na celu ułatwienie dostępu do społeczeństwa informacyjnego, zagwarantowanie równych praw i zapewnienie skutecznego funkcjonowania wspólnego rynku.

Kilka państw członkowskich (np. Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy) zaczęły już przyjmować środki prawne związane z e-dostępnością. Wzorem dla Komisji jest przyjęta w 1990 r. w USA ustawa o osobach niepełnosprawnych (Americans with Disabilities Act), która doprowadziła do znaczącej poprawy ich sytuacji, a od niedawna jest zastosowana również do usług internetowych.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska