Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Umowa P4 i Polkomtel ograniczała konkurencję?

10-03-2009, 06:45

Operatorzy P4 i Polkomtel mogli zawrzeć niedozwolone porozumienie w sprawie roamingu krajowego – uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Co ciekawe, Play uważa interwencję Urzędu za uzasadnioną i twierdzi, że próbował już dokonać zmian w budzącej wątpliwości umowie.

UOKiK wydał bardzo krótki komunikat w sprawie nowego postępowania dotyczącego rzekomej zmowy operatorów. Czytamy w nim, że w umowie zawartej przez P4 i Play znalazły się postanowienia, które mogą przyczyniać się do ograniczenia konkurencji na rynku.

Wątpliwości Urzędu budzi szczególnie zobowiązanie P4 do zakupu usług roamingu krajowego wyłącznie od Polkomtela. Dodatkowo Polkomtel zagwarantował sobie prawo pierwszeństwa świadczenia tej usługi przed innymi operatorami.

Swój komunikat w tej sprawie wydał już P4. Rzecznik operatora Marcin Gruszka twierdzi, że spółka nie jest zaskoczona wiadomością o wszczęciu postępowania i przyjmuje tę wiadomość ze spokojem i zaufaniem w kompetencje UOKiK. P4 podziela też stanowisko o niezgodności z prawem konkurencji niektórych zapisów umowy o roamingu krajowym pomiędzy Polkomtel i P4.

Gruszka podkreślił, że P4 podjęła starania w celu usunięcia z umowy klauzul wyłączności już w połowie roku 2008. Do dziś nie udało się tego osiągnąć w drodze negocjacji. P4 wierzy, że ingerencja Urzędu jest uzasadniona i może przynieść pozytywny skutek dla całego rynku współpracy międzyoperatorskiej, gdyż uda się ustalić, czy można stosować wspomniane ograniczenia w umowach pomiędzy operatorami.

Polkomtel jeszcze nie wydał swojego komunikatu w tej sprawie. Dziennik Internautów przesłał operatorowi pytania, więc powinniśmy niebawem poznać jego zdanie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UOKiK