Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE zaczyna obniżać stawki MTR

20-01-2009, 09:41

Są pierwsze decyzje Prezesa UKE o wprowadzeniu niższych stawek hurtowych za zakończenie połączeń telefonicznych z sieci stacjonarnych do sieci komórkowych. Zdaniem UKE decyzje mogą doprowadzić do obniżki detalicznych cen połączeń i powstrzymania zjawiska fix-mobile substitution.

Stawki MTR to opłaty, jakie do operatorów komórkowych wnoszą inne przedsiębiorstwa telekomunikacyjne za rozmowy kończące się w ich sieciach. Ostatnio dużo się mówi o obniżaniu tych stawek, także na poziomie europejskim. Komisarz Viviane Reding jest zdania, że doprowadzi to do obniżki cen rozmów, ale innego zdania są operatorzy telekomunikacyjni.

W dniu 19 stycznia 2009 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał trzy decyzje w zakresie zmiany umów o połączeniu sieci zawartych pomiędzy:

  • Telekomunikacją Polską S.A. i Polską Telefonią Cyfrową Sp. z o.o.
  • Telekomunikacją Polską S.A. i Polkomtel S.A.
  • Netią S.A. i Polską Telefonią Komórkową Centertel Sp. z o.o.

Powyższe decyzje dotyczą wprowadzenia niższych stawek za zakańczanie połączeń głosowych. Wysokość opłaty za minutę połączenia wnoszonej przez operatora sieci stacjonarnej na rzecz operatora sieci komórkowej, w której nastąpiło zakończenie połączenia głosowego, do dnia 30 czerwca 2009 r. wynosić będzie 21 gr, a od dnia 1 lipca 2009 r. zostanie obniżona do poziomu 0,16 gr za minutę.

Wydane decyzje będą obowiązywały do dnia 8 lipca 2009 r. Na stronie UKE czytamy, że ze względu na wystąpienie przypadku wyjątkowego, powodującego bezpośrednie i poważne zagrożenie zarówno dla konkurencyjności, jak i dla interesów użytkowników, Prezes UKE zdecydował się skorzystać z uprawnienia wynikającego z art. 17 Prawa telekomunikacyjnego i odstąpił od przeprowadzania postępowania konsultacyjnego.

Sonda
Czy popierasz obniżanie/zniesienie stawek MTR?
  • Popieram obniżanie i zniesienie
  • Obniżanie tak, zniesienie nie
  • Nie popieram żadnych redukcji stawek MTR
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Zdaniem Anny Streżyńskiej obniżenie stawek MTR będzie korzystne dla operatorów sieci stacjonarnej, gdyż da im możliwość konkurowania z ofertami operatorów komórkowych. Możliwe, że uda się ograniczyć zjawisko fix-mobile substitution, czyli rezygnowania przez abonentów z usług stacjonarnych na rzecz usług operatorów komórkowych. Aby jednak taki efekt osiągnąć, obniżka stawek MTR musi przełożyć się na obniżki stawek detalicznych za połączenia do sieci komórkowych.

Obniżki stawek MTR mogą prowadzić do całkowitego zniesienia ich w przyszłości, co bardzo nie podoba się operatorom komórkowym. Zdaniem Grażyny Piotrowskiej-Oliwy, prezes PTK Centertel, zerowa stawka MTR to "bzdura ekonomiczna".

Więcej o stawkach MTR.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE



Ostatnie artykuły:








fot. Freepik