UKE vs. TP: Rozmowy ostatniej szansy

11-08-2009, 07:47

Dzisiaj okaże się, czy Telekomunikacja Polska zostanie podzielona. Rozmowy ostatniej szansy mają dać odpowiedź na pytanie, czy monopolista będzie w stanie dogadać się z operatorami alternatywnymi. Stawka jest wysoka.

Dzisiaj ma dojść do ostatecznej rozgrywki pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji a Telekomunikacją Polską. Stawka jest wysoka - z jednej strony poprawne relacje największego polskiego telekomu z konkurentami, z drugiej widmo podziału narodowego operatora. Obu stronom zależy na porozumieniu, gdyż Anna Streżyńska, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, więcej czasu na rozmowy nie przewidziała.

Po spotkaniu z końca lipca powiedziała ona jednak, że widzi szansę na ugodę z Telekomunikacją Polską. Kompromis osiągnięto bowiem w 17 z 20 tematów. Dzisiaj mają trwać rozmowy dotyczące ostatnich trzech zagadnień. Jeśli obie strony będą zadowolone z rezultatów, UKE nieformalnie wstrzyma prace nad podziałem TP na część hurtową i detaliczną.

Czego domagają się konkurenci TP? Przede wszystkim wycofania wszystkich pozwów z sądów przeciwko nim. Chcą także, by operator przez okres pięciu lat zachował obecny poziom cen hurtowych oraz podpisał umowy z każdym z konkurentów - podaje Gazeta Wyborcza. Dzisiaj sprawy te regulują decyzje administracyjne Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Porozumienie mogłoby więc odciążyć UKE, a także zaprowadzić ład i porządek na rynku.

Porozumienie powinno być także korzystne finansowo dla Telekomunikacji Polskiej. Znaczne ograniczenie kosztów procesów sądowych, postępowań przed UKE to tylko niektóre z korzyści. Operator szacuje, że decyzje UKE kosztowały go od 2007 roku 2,2 mld złotych. Sam podział także oznaczałby koszty.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031