Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Telefonia internetowa powinna korzystać z wszelkich możliwości dostępnych w zakresie telekomunikacji i nie powinna być krępowana nadmiernymi ciężarami, takimi jak prowadzenie biura numerów i udostępnianie spisu abonentów - uważa Anna Streżyńska Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

robot sprzątający

reklama


VoIP (Voice over Internet Protocol) jest bardzo obiecującą, innowacyjną technologią, która na obecnym etapie dojrzałości nie poddaje się jeszcze jednoznacznym i całościowym ocenom i klasyfikacji - czytamy w komunikacie UKE.

W obecnej chwili nie można jeszcze mówić o istnieniu stabilnego modelu funkcjonowania VoIP. Zarówno w Unii Europejskiej jak i w Polsce prowadzone są w tym zakresie badania i analizy.

Ze względu na różne sposoby świadczenia usług telefonicznych w technologii VoIP, aktualnie nie ma jednoznacznego stanowiska w sprawie ich zakwalifikowania do kategorii publicznie dostępnych usług telefonicznych.

Takie przyporządkowanie dostawców VoIP nakładałoby na nich, zgodnie z art. 66 i 67 Prawa telekomunikacyjnego, dodatkowe obowiązki:

  1. udostępniania swoim abonentom, po cenie uwzględniającej koszty, aktualny spis swoich abonentów


  2. świadczenie swoim abonentom usługi informacji o numerach telefonicznych, obejmującą co najmniej abonentów dostawcy


  3. udostępniania niezbędnych danych innym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym prowadzącym spisy abonentów lub świadczącym usługę informacji o numerach telefonicznych


Aby można było nałożyć na dostawców VoIP powyższe obowiązki i usługi powinny być dostępne dla ogółu użytkowników, w celu inicjowania i odbierania połączeń krajowych i międzynarodowych oraz uzyskania dostępu do służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy, za pomocą numeru lub numerów ustalonych w krajowym lub międzynarodowym planie numeracji telefonicznej.

W obecnej chwili kwalifikacja usług telefonicznych świadczonych w technologii VoIP, jako publicznie dostępnych usług telefonicznych musi odbywać się w każdym przypadku indywidualnie. Musi ona być poparta wynikiem analizy technicznej metody świadczenia usługi i wynikających z niej możliwości realizacji wspomnianych wyżej obowiązków oraz uprawnień - uważa Prezes UKE.

Prezes UKE uważa ponadto, że generalnie nie ma przeszkód, by również abonenci telefonii internetowej VoIP, nie będącej publicznie dostępną usługą telefoniczną zostali objęci tymi usługami (m.in. informacji o numerach telefonicznych oraz spisu abonentów). Anna Streżyńska zwraca jednak uwagę, że ze względu na różne sposoby świadczenia VoIP, w niektórych przypadkach objęcie tymi usługami abonentów telefonii internetowej nie jest możliwe.

Przykładowo, gdy usługa VoIP jest realizowana bez wykorzystania do adresacji użytkowników numeracji z Planu Numeracji Krajowej dla Publicznych Sieci Telefonicznych, albo gdy jest świadczona np. na zasadach usług przedpłaconych, a dostawca usług telefonii internetowej nie dysponuje danymi abonenta.

Również ze względu na obserwowaną aktualnie dużą częstotliwość zmian przez użytkowników numerów telefonicznych przydzielanych im dla potrzeb korzystania z telefonii internetowej, zamieszczenie ich danych w ogólnokrajowym spisie abonentów wydawanym w formie książkowej lub na nośnikach elektronicznych np. płytach CD, które będą aktualizowane nie rzadziej niż raz na rok, może okazać się niecelowe - tłumaczy Prezes Streżyńska. Oczywiście nie dotyczy to przypadków, gdy abonent zamierza korzystać z numeru telefonicznego w dłuższym okresie czasu i wyrazi taką chęć oraz zgodę na zamieszczenie swoich danych.

Podsumowując, dostawcy VoIP mogą, ale nie muszą zapewniać swoim klientom możliwość zamieszczenia ich danych w spisach abonentów, czy też biurach informacji o numerach telefonicznych. Nie muszą, gdyż nie świadczą publicznie dostępnych usługi telefonicznych i nie są zobowiązani do takich usług.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag telefonia internetowa