Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE podpowiada, jaki internet najbardziej się opłaca

19-03-2012, 11:16

Najkorzystniejsze oferty dostępu do internetu znajdziemy u operatorów telewizji kablowych i firm oferujących usługę w ramach własnej infrastruktury - wynika z analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Warto też podpisywać umowy na 24 miesiące. Dlaczego?

Z raportu na temat cen usług stacjonarnego dostępu do internetu w Polsce wynika, że w sytuacji możliwości wyboru długości umowy u danego operatora zazwyczaj korzystniejsze ceny dla klienta mają umowy zawarte na okres 24 miesięcy, które są tańsze od 12 miesięcznych w przypadku klientów indywidualnych średnio o blisko 12%, a dla klientów biznesowych - o ponad 7% miesięcznie.

Średni miesięczny koszt za dostęp do internetu od 30 do 80 Mbpsa
fot. - Średni miesięczny koszt za dostęp do internetu od 30 do 80 Mbpsa
Według raportu najkorzystniejsze oferty są wśród operatorów telewizji kablowych oraz alternatywnych, oferujących swoje usługi w ramach własnej infrastruktury (Multimedia Polska, TK Telekom, Telefonia Dialog, Netia). Należy podkreślić, że z usług dostępu do internetu za pośrednictwem telewizji kablowych korzystają głównie mieszkańcy większych miast. Klienci z pozostałych regionów kraju muszą wybierać wśród mniej korzystnych - zarówno pod względem parametrów, jak i ceny - ofert.

Czytaj też: OBWE: Dostęp do internetu jest prawem człowieka

Średni miesięczny koszt za dostęp do internetu powyżej 100 Mpbs
fot. UKE - Średni miesięczny koszt za dostęp do internetu powyżej 100 Mpbs
Raport pokazuje, że z przedstawionych ofert dla klientów biznesowych we wszystkich prędkościach najmniej korzystna cenowo jest usługa świadczona przez Telekomunikację Polską. Wynika to z wysokiego kosztu abonamentu, aktywacji oraz opłaty za utrzymanie łącza telefonicznego (29,24 zł).

Z raportu wynika też, że najszybszy internet stacjonarny dla klienta indywidualnego oferuje Petrus (128 Mbps), dla klienta biznesowego zaś UPC (150 Mbps). Wraz ze wzrostem prędkości maleje liczba ofert operatorów telekomunikacyjnych świadczących te usługi.

Pełen raport dostępny jest pod adresem: www.uke.gov.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE