Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE nie przekonał Komisji o monopolu TP

03-07-2008, 08:12

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wycofał projekty decyzji w sprawie uznania Telekomunikacji Polskiej za operatora dominującego na rynkach tranzytu oraz dzierżawy łączy międzymiastowych. Oznacza to, że działanie telekomu na tych rynkach nie będzie w szczególny sposób regulowane.

W czerwcu UKE przesłał do Komisji Europejskiej projekty trzech decyzji. Dotyczyły one rynku dzierżawy odcinków zakończeń łączy, dzierżawy łączy oraz tranzytu połączeń. Jedynie w przypadku tej pierwszej Komisja nie zgłosiła uwag i uznała Telekomunikację Polskę za operatora dominującego. Co do pozostałych decyzji KE uznała, że UKE nie przedstawił wystarczających dowodów, aby uznać monopol TP.

UKE zgłaszając projekty decyzji chciał m.in. ustalać warunki umów zawieranych przez TP z operatorami alternatywnymi oraz kształtować wysokość cen stosowanych przez TP. Kiedy KE zgłosiła swoje wątpliwości Prezes UKE przekonywała, że Bruksela żąda dodatkowych informacji. Regulator miał 2 miesiące by przedstawić dodatkowe informacje, które przekonałyby Komisję do zmiany stanowiska.

Wczoraj TP poinformowała, że na stronach Komisji Europejskiej opublikowano listy Prezesa UKE wycofujące projekty obu decyzji regulacyjnych. Zarówno tranzyt jak i łącza dzierżawione (tzw. łączą trunkingowe) są wykorzystywane przez innych operatorów do świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Zdaniem TP w przypadku, gdyby UKE nie wycofał projektów, Komisja Europejska wydałaby decyzje wetujące projekty UKE. Takie weto polski regulator otrzymał już w dwóch sprawach: projektu regulacji dostępu szerokopasmowego dla klientów indywidualnych oraz dla klientów biznesowych. Ponadto w przeszłości KE zgłosiła 11 poważnych wątpliwości do projektów decyzji UKE wyznaczających TP za podmiot o znaczącej pozycji i nakładającej obowiązki regulacyjne.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *