Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE: Internet w Polsce jest... tani

02-06-2010, 13:33

Oferta operatora "zasiedziałego" jest atrakcyjniejsza dla Polaków, niż podobne oferty skierowane do konsumentów w innych krajach europejskich oraz w USA - wynika z analizy przedstawionej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Także cena za dostęp do internetu w przeliczeniu na parytet siły nabywczej wydaje się być atrakcyjna dla konsumenta polskiego.

Na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikowano dokument pt. Analiza cen usług stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej. Pokazuje on różnicę w sytuacji polskich i zagranicznych odbiorców usług internetowych. Może także pomóc przy podejmowaniu decyzji regulacyjnych.

Porównanie ceny detalicznej oferowanej przez TP względem średniej ceny detalicznej operatorów zasiedziałych w UE
fot. UKE - Porównanie ceny detalicznej oferowanej przez TP względem średniej ceny detalicznej operatorów zasiedziałych w UE

Z tej analizy UKE wyciąga 6 wniosków.

  1. Ceny detaliczne zaproponowane konsumentom przez polskich operatorów telekomunikacyjnych są niższe od średnich europejskich cen detalicznych w rozbiciu na poszczególne przedziały przepływności nawet o około 54%.
  2. Ceny detaliczne oferowane przez TP S.A. są w przeważającej ilości przypadków atrakcyjniejsze dla polskich konsumentów, niż podobne oferty o takich samych cechach skierowane do konsumentów w innych krajach europejskich oraz w USA. Tylko w trzech przypadkach zdecydowanie bardziej atrakcyjne oferty zaproponowali swoim konsumentom operatorzy zasiedziali ze Słowacji, Rumunii i Bułgarii. 
  3. We wszystkich przypadkach oferta cenowa TP S.A. i oferta cenowa operatora alternatywnego plasują się na poziomie poniżej średniej europejskiej dla poszczególnych przepływności. W dwóch przypadkach, tj. dla przepływności 512 kbit/s i 1 Mbit/s, oferta TP S.A. jest najtańsza spośród porównywanych.
  4. Oferty TP i operatora alternatywnego były także atrakcyjniejsze w porównaniu z ofertami operatorów amerykańskich, tj. operatora zasiedziałego i jednego z operatorów alternatywnych.
  5. Bardzo korzystnie według badań OECD na tle operatorów europejskich i światowych wypadła średnia miesięczna cena detaliczna za dostęp do internetu w Polsce wyznaczona na podstawie uśrednionych cen detalicznych 15 polskich operatorów telekomunikacyjnych. Polska w rankingu krajów z najdroższym dostępem do sieci zajęła przedostatnią pozycję ze średnią ceną miesięczną wynoszącą około 20 euro. Tymczasem konsument niemiecki w tym samym okresie płacił za dostęp do internetu średnio około 33 euro, natomiast konsument z Luksemburga - średnio nawet 86 euro.
  6. Stosunkowo korzystnie na tle krajów europejskich i niektórych krajów z innych rejonów świata wypadła średnia miesięczna cena za usługi szerokopasmowe wyznaczona w oparciu o parytet siły nabywczej. Pod uwagę zostało wziętych 30 krajów świata. Według danych OECD Polska zajmowała 17 miejsce wśród krajów o najwyższym koszcie dostępu do internetu wziętych pod uwagę w zestawieniu OECD.

Miesięczna średnia cena za dostęp do Internetu w odniesieniu do parytetu siły nabywczej według stanu na październik 2009
fot. UKE - Miesięczna średnia cena za dostęp do Internetu w odniesieniu do parytetu siły nabywczej według stanu na październik 2009

UKE zauważa jednak, że analiza jest niepełna. W Polsce działa około 1500 dostawców internetu, z których tylko kilku funkcjonuje na terenie całego kraju. Bardzo duży przekrój oferowanych przepływności połączonych ze specyfiką dostarczania usług za pomocą różnych technologii dostępowych nie pozwalał na dokonanie zestawienia ofert mniejszych dostawców w sposób umożliwiający porównanie tych ofert z ofertami operatorów europejskich.

UKE uważa, że teraz trzeba skupić się na obserwacji obszarów pozamiejskich. Posiadanie przez TP pozycji znaczącej na takich obszarach może skutkować zastojem w rozwoju i utrzymaniem nieproporcjonalnie wysokich stawek za usługi o wyższej jakości.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE