Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE: 1,5 mln nowych łączy szerokopasmowych do 2012

18-09-2009, 09:39

Całkowity wzrost popytu na stacjonarne usługi szerokopasmowe w latach 2010-2012 wyniesie od 1,1 miliona do 1,5 miliona dostępów, a popyt na usługi mobilnego dostępu szerokopasmowego może spowodować wzrost tego segmentu rynku o kolejny 1 milion dostępów – szacuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wzrost ten jest związany głównie z obniżaniem się barier ekonomicznych.

Przygotowana przez UKE analiza pt. Oszacowanie przyszłej wielkości i tempa wzrostu popytu na stacjonarne usługi szerokopasmowe w Polsce (lata 2010-2012) opiera się na danych GUS, Eurostatu oraz UKE.

Urząd zauważa m.in., że wzrost liczby komputerów przypadających na gospodarstwo domowe przekłada się na wzrost łączy internetowych. Jednocześnie potrzeba posiadania dostępu do internetu wywołuje potrzebę posiadania komputera.

Spada udział przyczyn ekonomicznych, z powodu których gospodarstwa domowe nie posiadają komputera i internetu. Penetracja komputerów jest największa w gospodarstwach domowych posiadających dzieci oraz wyższe przychody.

UKE zauważa też, że liczba nowych przyłączy realizowanych w technologiach stacjonarnych nadal się zwiększa lecz niższa jest dynamika przyrostu. Z kolei udział szerokopasmowego dostępu mobilnego gwałtownie rośnie od roku 2007. Jest to wynikiem m.in. mniejszych problemów technicznych i agresywnych strategii marketingowych operatorów komórkowych.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że dostęp mobilny jest postrzegany przez znaczną cześć Polaków raczej jako substytut szerokopasmowego dostępu stacjonarnego, a nie jako dostęp dodatkowy. Wpływ na ten stan rzeczy ma m.in. rosnący udział laptopów jako komputerów domowych, większe problemy z dostępem stacjonarnym na terenach wiejskich oraz gotowość użytkowników do zaakceptowania zmiennej i słabej jakość w zamian za mobilność. Liczbę nowych dostępów szerokopasmowych (także mobilnych) w Polsce zaprezentowano na wykresie obok.

Liczba nowych dostępów szerokopasmowych w Polsce
fot. UKE - Liczba nowych dostępów szerokopasmowych w Polsce

UKE zakłada, że liczba komputerów przypadających na gospodarstwo domowe będzie stale rosnąć. Już w 2010 roku 100% gospodarstw z 2-3 osobami dorosłymi i dziećmi poniżej 16 lat może mieć komputery. Zakładany wzrost penetracji gospodarstw domowych w komputery ukazuje wykres obok.

Urząd przewiduje, że posiadanie komputera w coraz większym stopniu wiąże się z potrzebą posiadania dostępu do internetu. Można spodziewać się, że docelowo prawie wszystkie gospodarstwa domowe posiadające komputer będą posiadały dostęp do internetu. Będzie temu sprzyjała popularyzacja aplikacji wymagających dostępu do internetu.

Zakładany udział gospodarstw posiadających dostęp do internetu w odniesieniu do gospodarstw z komputerem
fot. UKE - Zakładany udział gospodarstw posiadających dostęp do internetu w odniesieniu do gospodarstw z komputerem

Zakładany udział gospodarstw posiadających dostęp do internetu w odniesieniu do gospodarstw z komputerem przedstawia wykres obok. W prognozie założono dwa możliwe warianty. Wariant I opiera się na analizie czynników behawioralnych w Polsce i wybranych krajach EU oraz założeniu zmiany tych czynników w Polce do poziomu czynników w porównywanych krajach EU. Wariant II zakłada utrzymanie długookresowego trendu i wzrost udziału gospodarstw domowych z dostępem do internetu pośród gospodarstw domowych z komputerem.

Podsumowując powyższe założenia, UKE szacuje, że całkowity wzrost popytu na stacjonarne usługi szerokopasmowe w latach 2010-2012 wyniesie od 1,1 miliona do 1,5 miliona dostępów. Pomimo bardzo szybkiego i znaczącego wzrostu sprzedaży dostępów mobilnych, sprzedaż linii stacjonarnych powinna jednak nadal rosnąć z uwagi na mało prawdopodobne zniesienie limitów transferu i brak możliwości konkurowania parametrami technicznymi z liniami stacjonarnymi.

Mimo to należy założyć, że dynamika wzrostu internetu mobilnego będzie duża. Znaczna grupa obecnych użytkowników korzysta z usług niewymagających szerokiego pasma, np. poczta elektroniczna, przeglądanie WWW i komunikatory tekstowe. Nowi użytkownicy mają przeważnie mniejsze wymagania wobec pasma.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE