Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UE zabezpiecza się przed cyberatakami

redakcja 04-04-2011, 09:54

Działania państw UE w dziedzinie ochrony krytycznej infrastruktury teleinformatycznej zostały docenione w sprawozdaniu opublikowanym przez Komisję Europejską (KE). Podkreślono jednak, że konieczne jest podjęcie dalszych działań w tej dziedzinie, zwłaszcza jeśli chodzi o ustanowienie do 2012 r. skutecznej sieci zespołów reagowania na incydenty komputerowe (CERT).

robot sprzątający

reklama


W opinii KE ostatnie wydarzenia są dowodem na to, jak zaawansowane technologicznie zagrożenia cybernetyczne mogą zakłócić życie społeczne. Przykładem może być atak na sieć francuskiego Ministerstwa Finansów przed szczytem G20, na unijny system handlu uprawnieniami do emisji oraz (niedawno) na Europejską Służbę Działań Zewnętrznych i na samą Komisję.

KE uważa, że ataki te potwierdzają konieczność stworzenia w Europie do końca przyszłego roku sprawnie funkcjonującej sieci krajowych/rządowych zespołów reagowania na incydenty komputerowe (CERT), konieczność organizacji bardziej regularnych symulacji cyberataków w skali krajowej oraz potrzebę przeanalizowania kwestii zarządzania bezpieczeństwem w sieci w odniesieniu do nowych technologii, takich jak chmury obliczeniowe.

>>> Czytaj: Pierwsza europejska symulacja cyberataku

Z opublikowanego ostatnio sprawozdania wynika, że większość państw członkowskich powołała już krajowe/rządowe zespoły reagowania na incydenty komputerowe (CERT). Współpraca między państwami staje się coraz skuteczniejsza dzięki regularnym wymianom doświadczeń. Ponadto ustanowienie europejskiego partnerstwa publiczno-prywatnego (EP3R) miało znaczenie dla zaangażowania sektora prywatnego w działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa środowiska cyfrowego oraz utworzenie silnego rynku bezpieczeństwa teleinformatycznego w Europie.

Komisja zapowiedziała też, że będzie współpracować z państwami członkowskimi i sektorem prywatnym na poziomie krajowym, europejskim i międzynarodowym w celu:

  • ustanowienia zespołów CERT w pozostałych państwach członkowskich oraz w instytucjach UE do 2012 r.;
  • opracowania do 2012 r. – w oparciu o krajowe plany awaryjne na wypadek ataków cybernetycznych – europejskiego planu awaryjnego na wypadek ataku cybernetycznego;
  • organizowania regularnych ćwiczeń w skali krajowej oraz ogólnoeuropejskich ćwiczeń w zakresie cyberbezpieczeństwa, takich jak np. ćwiczenia "Cyber Europe" z 2010 r.;
  • wspierania uzgodnionych na forum międzynarodowym zasad dotyczących stabilności i odporności internetu;
  • ustanowienia strategicznych partnerstw w tej dziedzinie z kluczowymi państwami spoza UE (zwłaszcza z USA), a także w celu stymulowania rozmów na forach międzynarodowych, takich jak np. G8;
  • opracowania najlepszych strategii zarządzania w odniesieniu do nowych technologii o globalnym zasięgu, takich jak chmury obliczeniowe.

Tekst komunikatu w sprawie ochrony krytycznej infrastruktury teleinformatycznej "Osiągnięcia i dalsze działania na rzecz globalnego bezpieczeństwa cyberprzestrzeni" można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

>>> Czytaj: Czy cyberprotesty w stylu Anonymous to tylko przelotna moda


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *