UE: Polska wezwana do zmiany prawa telekomunikacyjnego

28-10-2010, 13:32

Polskie przepisy w zakresie ustalania cen hurtowych za usługi telekomunikacyjne, które operatorzy alternatywni muszą zapłacić, aby uzyskać dostęp do sieci operatora dominującego, mogą powodować niepewność i być dyskryminujące dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych - uważa Komisja Europejska, która podjęła dziś decyzję o wezwaniu Polski do zmiany swojego ustawodawstwa.

Komisję zaniepokoiło to, że polskie Prawo telekomunikacyjne umożliwia polskiemu organowi regulacyjnemu ds. telekomunikacji (czyli UKE) ustalanie poziomu cen hurtowych w sektorze telekomunikacji bez konieczności stosowania zasady orientacji kosztowej i obowiązującego obecnie systemu księgowania kosztów oraz bez obowiązku przeprowadzenia pozytywnej weryfikacji przepisów przez uprawniony i niezależny organ. Zdaniem Komisji jest to niezgodne z przepisami UE w dziedzinie telekomunikacji i prowadzi do braku przejrzystości i pewności prawnej w stosunku do operatorów.

>>> Czytaj: KE pozywa Zjednoczone Królestwo za reklamy kontekstowe

Zgodnie z przepisami UE, jeśli krajowy regulator stwierdza gdzieś niedostateczną konkurencję, może nałożyć szczególne obowiązki na operatorów dominujących. Wybrany środek zaradczy powinien być jednak proporcjonalny w stosunku do charakteru stwierdzonego problemu.

W marcu 2010 r. Komisja wezwała Polskę do udzielenia informacji na temat wdrożenia unijnych przepisów w dziedzinie telekomunikacji, a zwłaszcza przepisów w zakresie ustalania cen hurtowych. W odpowiedzi polskie władze zaproponowały zmianę przepisów krajowych. Nowe środki legislacyjne nie zostaną jednak przyjęte przed majem 2011 r.

Wniosek skierowany dziś do Polski ma formę tzw. uzasadnionej opinii stanowiącej część unijnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Polska ma teraz dwa miesiące na poinformowanie Komisji o środkach podjętych w celu zapewnienia zgodności z przepisami UE w dziedzinie telekomunikacji. Jeśli polskie władze tego nie zrobią, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

>>> Czytaj: UE: Nowym prawem w cyberprzestępczość


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031