Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UE: Polska wezwana do zmiany prawa telekomunikacyjnego

28-10-2010, 13:32

Polskie przepisy w zakresie ustalania cen hurtowych za usługi telekomunikacyjne, które operatorzy alternatywni muszą zapłacić, aby uzyskać dostęp do sieci operatora dominującego, mogą powodować niepewność i być dyskryminujące dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych - uważa Komisja Europejska, która podjęła dziś decyzję o wezwaniu Polski do zmiany swojego ustawodawstwa.

robot sprzątający

reklama


Komisję zaniepokoiło to, że polskie Prawo telekomunikacyjne umożliwia polskiemu organowi regulacyjnemu ds. telekomunikacji (czyli UKE) ustalanie poziomu cen hurtowych w sektorze telekomunikacji bez konieczności stosowania zasady orientacji kosztowej i obowiązującego obecnie systemu księgowania kosztów oraz bez obowiązku przeprowadzenia pozytywnej weryfikacji przepisów przez uprawniony i niezależny organ. Zdaniem Komisji jest to niezgodne z przepisami UE w dziedzinie telekomunikacji i prowadzi do braku przejrzystości i pewności prawnej w stosunku do operatorów.

>>> Czytaj: KE pozywa Zjednoczone Królestwo za reklamy kontekstowe

Zgodnie z przepisami UE, jeśli krajowy regulator stwierdza gdzieś niedostateczną konkurencję, może nałożyć szczególne obowiązki na operatorów dominujących. Wybrany środek zaradczy powinien być jednak proporcjonalny w stosunku do charakteru stwierdzonego problemu.

W marcu 2010 r. Komisja wezwała Polskę do udzielenia informacji na temat wdrożenia unijnych przepisów w dziedzinie telekomunikacji, a zwłaszcza przepisów w zakresie ustalania cen hurtowych. W odpowiedzi polskie władze zaproponowały zmianę przepisów krajowych. Nowe środki legislacyjne nie zostaną jednak przyjęte przed majem 2011 r.

Wniosek skierowany dziś do Polski ma formę tzw. uzasadnionej opinii stanowiącej część unijnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Polska ma teraz dwa miesiące na poinformowanie Komisji o środkach podjętych w celu zapewnienia zgodności z przepisami UE w dziedzinie telekomunikacji. Jeśli polskie władze tego nie zrobią, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

>>> Czytaj: UE: Nowym prawem w cyberprzestępczość


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska