UE: Dostęp do sieci operatorów zasiedziałych - potrzebne jednolite regulacje?

03-10-2011, 13:43

Konsultacje społeczne związane z dostępem operatorów alternatywnych do sieci telefonicznych i szerokopasmowych należących do operatorów zasiedziałych rozpoczęła Komisja Europejska. Jest to część działań mających na celu zapewnienie jednakowego podejścia do regulacji sieci we wszystkich państwach członkowskich.

Komisja Europejska wszczęła dwie serie konsultacji. Pierwsza dotyczy niedyskryminacyjnego dostępu operatorów alternatywnych do infrastruktury i usług dominujących operatorów telekomunikacyjnych. Druga seria konsultacji dotyczy sposobu obliczania przez krajowe organy regulacyjne cen, jakie operatorzy muszą płacić za dostęp hurtowy.

Wyniki konsultacji mają pomóc w opracowaniu projektu zaleceń dotyczących proinwestycyjnego stosowania środków regulacyjnych. Komisję interesuje przede wszystkim to, w jaki sposób relacja między cenami dostępu do sieci miedzianej oraz sieci światłowodowej może mieć wpływ na chęć inwestowania w nowe sieci światłowodowe.

Czytaj: Badają szybkość internetu w UE. Możesz się dołączyć

Dlaczego regulacja dostępu do sieci ma być podobna na terenie całej Unii? Komisja Europejska jest zdania, że zapewni to przewidywalność regulacyjną konieczną przy inwestycjach w ultraszybkie sieci światłowodowe. Te sieci następnej generacji mają być niezbędne do realizacji jednego z celów postanowionych w Agendzie Cyfrowej dla Europy.  Spójność jest również korzystna dla operatorów telekomunikacyjnych działających na terenie kilku państw członkowskich.

Komisja Europejska stwierdziła, że krajowe organy regulacyjne ds. telekomunikacji stosują znacząco różne podejścia przy ustalaniu cen odzwierciedlających koszty, jakie operatorzy alternatywni muszą płacić za dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej. Prowadzi to do znacznych różnic cenowych w Europie, np. od 5,21 EUR miesięcznie na Litwie do 12,41 EUR miesięcznie w Irlandii za usługę hurtowego dostępu do pętli lokalnej.

Nowe unijne przepisy dotyczące telekomunikacji dają Komisji nowe uprawnienia. Jeśli istnieją różnice w sposobie wdrażania przepisów przez krajowe organy telekomunikacyjne i mogą one stanowić barierę dla funkcjonowania rynku wewnętrznego, Komisja może wydać zalecenie uwzględniając w tym celu opinię BEREC. Organy krajowe muszą "w jak najwyższym stopniu" uwzględniać zalecenia Komisji.

Jeżeli  w oparciu o wyniki konsultacji Komisja postanowi wydać wytyczne w postaci zalecenia w sprawie jednego lub obu zagadnień, w pierwszej kolejności zwróci się o opinię do BEREC oraz do Komitetu ds. Łączności (COCOM), który jest komitetem doradczym złożonym z przedstawicieli państw członkowskich.  

Konsultacje są otwarte dla operatorów telekomunikacyjnych, organizacji konsumenckich, krajowych organów regulacyjnych, państw członkowskich i innych zainteresowanych stron do 28 listopada 2011 r. Dokument konsultacyjny dostępny jest na stronie KE.

Czytaj: Serwisy społecznościowe mogą lepiej chronić małoletnich


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031