UE: Co trzeci komputer w 2010 roku został zainfekowany

redakcja 09-02-2011, 06:50

I to pomimo faktu, że raczej powszechnie wykorzystywane jest oprogramowanie mające nas przed tym chronić. Eurostat, z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, opublikował unijne statystyki. Polska jest średniakiem.

Z okazji obchodzonego wczoraj Dnia Bezpiecznego Internetu Eurostat opublikował dane statystyczne dotyczące zagrożeń w sieci, jakie dotknęły mieszkańców Unii Europejskiej oraz Norwegii, Chorwacji i Turcji.

31 procent obywateli EU27 padło w zeszłym roku ofiarami wirusów bądź innych złośliwych programów (jak konie trojańskie). Różnice między poszczególnymi krajami są jednak dość znaczne. Największy odsetek zanotowano w Bułgarii (58 procent) i na Malcie (50 procent), podczas gdy Austria i Irlandia mogły pochwalić się najniższymi wskaźnikami - odpowiednio 14 i 15 procent. Polska, z 30 procentami, znalazła się lekko poniżej unijnej średniej.

>> Czytaj także: Europejczycy coraz bardziej świadomi ochrony danych osobowych

Sonda
Czy korzystasz z oprogramowania zapewniającego Ci bezpieczeństwo on-line?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Nielegalne pozyskanie i wykorzystanie danych osobowych to na razie problem marginalny, jednak o ogromnym znaczeniu. 4 procenty obywateli Unii przyznały, że stały się ofiarami tego typy przestępstw. Odsetek w tym przypadku wahał się od 1 procenta w Republice Czeskiej, na Cyprze, w Słowenii, Finlandii oraz Szwecji do 7 procent w Bułgarii i Hiszpanii. W Polsce przyznały się do tego 3 procenty ankietowanych.

Do strat finansowych spowodowanych phishingiem przyznały się 3 procenty mieszkańców EU27. Bułgaria, Republika Czeska, Litwa, Polska, Słowacja i Słowenia miały najniższy wskaźnik, wynoszący zaledwie 1 procent. Może to częściowo wynikać z faktu, że w wymienionych krajach przestępstwa tego typu nie są jeszcze aż tak powszechne. Jednak z drugiej strony skali, z 8 procentami, znalazła się Łotwa.

Raczej powszechne jest wykorzystywanie przez obywateli Unii Europejskiej oprogramowania dającego bezpieczeństwo (program antywirusowy, monitorowanie poczty elektronicznej czy też zapory ogniowe) - twierdząco na pytanie o nie odpowiedziały 84 procenty ankietowanych. Najmniejszą wagę przykładają do tego mieszkańcy naszej części Europy - Łotwy (62 procent), Rumunii (64 procenty) oraz Estonii (65 procent). Z kolei w Holandii z oprogramowania takiego korzysta aż 96 procent mieszkańców, a w Luksemburgu, Finlandii i na Malcie 91 procent. W Polsce - 79 procent.

>> Czytaj także: Bezpieczny plac zabaw w internecie


Źródło: Eurostat
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930