UE chce ujednolicić system patentowy

07-12-2009, 11:54

System patentów w Europie ma być w przyszłości jednolity i tańszy. Dodatkowo ma być ustanowiony nowy europejski sąd patentowy. Porozumienie w tej sprawie przyjęła Rada UE. Stanowi ono przygotowanie do dużej reformy europejskiego systemu patentowego, która ma nastąpić "w bliskiej przyszłości".

Przyjęte przez Radę porozumienie obejmuje najważniejsze funkcje przyszłego sądu patentowego UE. Ma on być sądem specjalistycznym, który pozwoli na prowadzenie spraw przed sędziami dysponującymi najlepszymi ekspertyzami. Poza tym strony postępowania będą mogły walczyć przed jednym sądem, a nie równolegle w wielu krajach.

Sąd będzie się składał z lokalnych i centralnych izb podległych wspólnemu sądowi apelacyjnemu. Początkowo strony będą mogły kontynuować walkę w sądach krajowych, aby przekonanie do nowego systemu było budowane stopniowo.

>> Czytaj także: Dotacje na patenty: 30 mln zł dla MSP od UE

W ocenie Rady dzięki nowemu rozwiązaniu firmy zaoszczędzą 289 mln euro rocznie. Po osiągnięciu porozumienia politycznego Rada musi zaczekać na opinie prawną Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Ministrowie porozumieli się także w sprawie nowych regulacji patentowych w Europie. Były one już proponowane w roku 2000 przez Komisję Europejską, ale w roku 2004 negocjacje ustały. Zdaniem rady problemem jest to, że ochrona wynalazku w 13 krajach UE jest 11 razy droższa niż patent w USA.

Stworzenie unijnego patentu będzie zależało od rozwiązań przyjętych dla systemu tłumaczeń. Mają być one przedmiotem osobnych przepisów. Ponadto konieczne jest ustalenie opłat na odpowiednim poziomie oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy urzędami patentowymi w różnych krajach, aby procedura uzyskiwania patentu nie przeciągła się. Teraz okazje do dyskusji na te tematy będzie miał Parlament Europejski.

Patenty do poprawki?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o unifikowaniu i upraszaniu systemów patentowych. W dyskusjach na ten temat ważną rolę odgrywają przedstawiciele dużych firm. Kilka miesięcy temu Horacio Gutierrez wyraził nadzieję, że stworzony zostanie globalny system patentowy. Jego zdaniem ten obecny cierpi z powodu zaległości w rozpatrywaniu podań o przyznanie patentów, wysokich kosztów procesów i patentów wątpliwej jakości.

>> Czytaj więcej: Microsoft chce globalnych patentów

Trzeba jednak pamiętać, że system patentowy ma chronić wynalazców. Może on natomiast w pewnych warunkach służyć ograniczaniu konkurencji. W USA znany jest problem "patentowych trolli", czyli firm posiadających wątpliwy patent i domagających się pieniędzy od tych, którzy próbują wprowadzać innowacje na rynek. Problem jest szczególnie wyraźny na rynku oprogramowania. Trzeba uważnie przyglądać się zmianom dotyczącym patentów, aby uniknąć podobnych problemów w Europie.


Źródło: Europa.eu
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031