UE: 7 mld euro na Galileo i EGNOS

30-11-2011, 12:49

Galileo - europejska alternatywa dla GPS-u - jeszcze nie działa, ale Komisja Europejska już proponuje nowe ramy jej finansowania na lata 2014-2020.

Galileo ma być europejskim systemem nawigacji satelitarnej konkurencyjnym dla amerykańskiego GPS. Co istotne, projekt europejski ma być kontrolowany przez instytucje cywilne, a nie wojskowe. Będąc systemem uzupełniającym w stosunku do obecnych, Galileo ma zwiększyć wiarygodność i dostępność usług nawigacyjnych i lokalizacyjnych na całym świecie.

W październiku Dziennik Internautów informował o wystrzeleniu pierwszych satelitów Galileo. Dziś natomiast Komisja Europejska zaproponowała nowe ramy finansowania i zarządzania dla dwóch europejskich programów nawigacji satelitarnej Galileo i EGNOS (wzmocnienie sygnału GPS) na lata 2014-2020.

Czytaj: Galileo - dziś drugie podejście do startu

Komisja proponuje przeznaczyć 7 mld euro na zagwarantowanie ukończenia europejskiej infrastruktury nawigacji satelitarnej i zapewnienie eksploatacji systemów do roku 2020, obejmującej wykorzystanie infrastruktury kosmicznej i naziemnej, niezbędne działania związane z zasilaniem i zastępowaniem, procedury certyfikacji, a zwłaszcza świadczenie usług. We wniosku przypomina się również, że Unia pozostaje właścicielem systemów. Zarządzanie eksploatacją programów należy zatem powierzyć Agencji Europejskiego GNSS, a zarządzanie ich wdrażaniem - Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Galileo jest projektem krytykowanym z powodu opóźnień i niedoszacowanych kosztorysów. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani przekonuje, że to mimo wszystko opłacalna inwestycja.

- Galileo i EGNOS mają znaczny wkład w konkurencyjność naszych przedsiębiorstw oraz innowacyjność kluczowych sektorów o dużym potencjale ekonomicznym. Zwiększenie naszego know-how w zakresie technologii nawigacji satelitarnej i oferowanych usług zapewni istotne wsparcie przemysłowi europejskiemu w obecnym trudnym okresie - mówił Tajani.

Usługi Galileo mają ruszyć w 2014 r. (termin ich uruchomienia już przesuwano). System ma być zgodny z amerykańskim GPS i rosyjskim GLONASS, ale pozostanie od nich niezależny.  Będzie oferował trzy usługi: usługę otwartą (bezpłatną), usługę publiczną o regulowanym dostępie (zapewniającą funkcjonowanie w sytuacjach kryzysowych kluczowych usług, takich jak usługi policji i pogotowia ratunkowego) oraz usługę poszukiwawczo-ratowniczą (w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak poszukiwanie zaginionych na morzu marynarzy). W dalszej kolejności uruchomiona zostanie m.in. usługa komercyjna oraz usługa bezpieczeństwa życia („Safety-of-Life”), które zapewnią większą dokładność poświadczonych danych i będą stosowane w sytuacji zagrożenia życia.

Wspomniany wyżej system EGNOS pozwala osobom przebywającym w Europie na lepszy odbiór sygnałów GPS. System obejmuje trzy satelity i ponad 40 stacji naziemnych, wspomagając amerykański system GPS w zakresie zastosowań o znaczeniu krytycznym z punktu widzenia bezpieczeństwa w lotnictwie i żegludze.

Czytaj: Galileo: Ostatnie umowy podpisane


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031