Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jedna z najbardziej popularnych dystrybucji Linuksa doczekała się wersji 9.04 oznaczonej kodowo Jaunty Jackalope. Co ciekawe, pojawiły się 3 edycje: dla komputerów stacjonarnych, serwerów oraz - po raz pierwszy w historii - netbooków.

Najnowsze wydanie Ubuntu zostało oparte na jądrze w wersji 2.6.28. Jest to ściśle powiązane z zaimplementowaniem obsługi systemu plików Ext4.

Dla osób, które wcześniej nie miały styczności z Ubuntu lub innymi dystrybucjami Linuksa, warto odnotować, iż razem z systemem instalowana jest spora liczba programów przydatnych podczas codziennej pracy. I tak preinstalowana jest m.in. przeglądarka internetowa (Firefox 3), pakiet biurowy Open Office 3.0, program do katalogowania zdjęć F-Spot czy odtwarzacze audio i wideo: Rhythmbox Music oraz Totem.

Do istotnych zmian zaimplementowanych w Ubuntu Jaunty Jackalope należy zaliczyć szybsze uruchamianie systemu, rozszerzoną obsługę stanu wstrzymania oraz wznowienia systemu, większą liczbę domyślnie obsługiwanych bezprzewodowych kart sieciowych oraz modemów 3G oraz funkcję pozwalającą na "inteligentne" przełączanie pomiędzy połączeniem Wi-Fi oraz 3G.

Miłośników wirtualizacji, którzy zamierzają używać wersji na serwery, zapewne ucieszy fakt poprawionej usługi wirtualizacji(m.in. dodano KVM).

Coraz więcej systemów operacyjnych dla netbooków

Osobne miejsce w tekście warto poświęcić specjalnej edycji Ubuntu 9.04 Netbook Remix dedykowanej netbookom. Zdaniem deweloperów jest to "najbardziej funkcjonalna otwarta platforma dla netbooków".

Na oficjalnej stronie Ubuntu możemy przeczytać, że to wydanie charakteryzują: jeszcze szybszy czas bootowania, rozszerzone funkcje zarządzania energią, łatwiejsze przełączanie się pomiędzy sieciami oraz specjalnie zaprojektowany interfejs.

Właściciele netbooków nie powinni mieć problemów z ewentualną instalacją omawianego systemu (często przeszkodę stanowi brak napędu optycznego). Obraz z Ubuntu Netbook Remix zajmuje niecały 1 GB, dlatego z powodzeniem można go umieścić na pendrive i stamtąd przeprowadzić instalację.

Deweloperzy netbookową edycję przetestowali na 11 modelach komputerów. Ich listę oraz klasyfikację można znaleźć na stronie dystrybucji. Całość podzielono na 3 poziomy: urządzenia umieszczone w pierwszym poziomie są gotowe do działania pod kontrolą Ubuntu. Co prawda, podczas pracy mogą wystąpić nieliczne błędy, ale żaden z nich - zdaniem deweloperów - nie jest znaczący.

Do drugiego poziomu zostały zakwalifikowane modele, na których podczas pracy z Ubuntu można się spodziewać większej liczby "mało istotnych" błędów lub błędów objawiających się podczas wykonywania typowych czynności.

W trzeciej grupie znalazł się tylko jeden komputer: HP 2133 Mini-Note. Zgodnie z klasyfikacją oznacza to, że komputer nie współpracuje z Ubuntu. Tłumaczone jest to słabą obsługą chipsetu Via Chrome9, który został użyty w netbooku HP.

Widać wyraźnie, że rywalizacja na rynku systemów operacyjnych dla małych przenośnych komputerów coraz bardziej się zaostrza. To właśnie m.in. duża konkurencja na tym rynku skłoniła Microsoft do sprzedaży Windowsa XP w cenie nie przekraczającej 15 dolarów za sztukę.

Ubuntu 9.04 można pobrać z oficjalnej strony systemu lub poprzez sieć BitTorrent, do czego zachęcają deweloperzy projektu.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Ubuntu