Ubiegasz się o zaszczytne miano zabytku dla Twojego samochodu? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

30-06-2017, 09:03

Niektórym wydaje się, że każdy stary pojazd to zabytek. W rzeczywistości tylko te opatrzone w żółte tablice rejestracyjne uzyskały to zaszczytne miano. W wielu przypadkach nie było łatwo, a właściciel klasyka musiał się sporo natrudzić i dopełnić wielu formalności, żeby jego auto zostało wpisane na listę pojazdów zabytkowych. I Ty chcesz z dumą paradować po mieście samochodem na żółtych blachach? Przekonaj się, czy masz taką szansę.

Auto zabytkowe, czyli jakie?

Wedle polskiego prawa samochody zabytkowe mają swoją własną definicję. Nie będziemy tutaj jej teraz przytaczać, jednak wymienimy 3 najważniejsze warunki, które musi spełnić auto mogące ubiegać się o miano zabytku.

Po pierwsze samochód musi liczyć sobie co najmniej 25 lat, a ostatni egzemplarz tego modelu nie mógł zostać wyprodukowany na przestrzeni ostatnich 15 lat. Dodatkowo pod maską musi znajdować się co najmniej 75proc. oryginalnych części, w tym główne podzespoły.

Czy istnieją odstępstwa od normy? Oczywiście, że tak. Wystarczy udowodnić udział pojazdu w istotnym wydarzeniu sportowym lub historycznym, bądź fakt jazdy danym egzemplarzem przez znaną na cały świat postać. Niestety może być trudno to poświadczyć, dlatego jest niewiele przypadków, kiedy miano zabytku otrzymuje pojazd, który nie spełnia 3 podstawowych, wymienionych wyżej warunków.

zabytkowe auto

Przywileje płynące z racji posiadania klasyka

Właściciel pojazdu zabytkowego nie musi rok w rok pojawiać się na obowiązkowych dla wszystkich przeglądach technicznych. Dodatkowo ma prawo do czasowego rezygnacji z ubezpieczenia OC, w myśl zasady „nie jeździsz nie płacisz”. Zazwyczaj decydują się skorzystać z tego przywileju osoby, które głównie garażują swoje cacko. Pojawia się jednak pytanie, czy trzymając auto w czterech ścianach mamy absolutną pewność, że nic mu nie grozi? Przecież niektóre rzeczy psują się bez konkretnego powodu, w momencie w którym najmniej się tego spodziewamy.

Jak ustrzec się wydatków związanych z naprawą uszkodzonego oldtimera? Wystarczy, że właśnie teraz wejdziesz na stronę https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/ i zapoznasz się z warunkami oferowanego tam ubezpieczenia. Jego wykupienie zapewni Ci ochronę w wielu sytuacjach, w których w przeciwnym wypadku musiałbyś radzić sobie sam. Przekalkuluj koszty i podejmij decyzję, czy bardziej opłaca Ci się opłacić ubezpieczeniową składkę, czy w przyszłości pokryć pełne koszty ewentualnej naprawy.


Następny artykuł » zamknij

Misja: własne mieszkaniePrzepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Executiumfot. Altumcodefot. CottonbroRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: