Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ubezpieczenie samochodu. Co każdy kierowca powinien o nim wiedzieć?

30-09-2021, 11:27

Ubezpieczenia samochodu można podzielić na obowiązkowe oraz nieobowiązkowe. Te pierwsze, jak wiadomo, chronią innych użytkowników drogi w sytuacji, gdybyśmy okazali się sprawcami kolizji. Nieobowiązkowe ubezpieczenie pojazdu stanowi natomiast zabezpieczenie na wypadek uszkodzeń, awarii lub utraty pojazdu. Co warto wiedzieć o polisach obu typów? Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie auta?

Ubezpieczenie samochodu. Jakie kary grożą za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Właściciel samochodu poruszającego się po drogach publicznych jest zobowiązany do podpisania ważnej umowy ubezpieczenia OC. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, musimy przygotować się na dotkliwe kary. W zależności rodzaju auta (największe kary przewidziano dla właścicieli samochodów ciężarowych) oraz czasu zwłoki, mogą one wynieść od niespełna 200 do ponad 8 tysięcy złotych. W porównaniu z wielkością rocznej składki są to więc sumy naprawdę duże. 

Ubezpieczenie OC. Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniach obowiązkowych?

Ubezpieczenie samochodu. Co każdy kierowca powinien o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie OC, jak już wspomnieliśmy, służy do zapewnienia środków na wypłatę odszkodowania na pokrycie szkód wyrządzonych przez nas w wyniku kolizji. Składki należy opłacać przez cały czas, kiedy auto pozostaje zarejestrowane. Wyjątek stanowią pojazdy zabytkowe, dla których ustawodawca przewidział możliwość wykupienia czasowej polisy. 

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie AC?

Pamiętajmy, że jeśli to my będziemy sprawcami kolizji, z polisy OC nie otrzymamy pieniędzy na likwidację poniesionych przez nas szkód. Żeby zabezpieczyć się na taką ewentualność, warto więc wykupić również nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu - AC. Dzięki niemu zyskamy ochronę nie tylko na wypadek uszkodzenia samochodu w kolizji, ale też pożaru, klęsk żywiołowych czy kradzieży. To, jak konkretnie będzie wyglądał zakres ochrony, zależy od ubezpieczyciela i konkretnej oferty.

Ubezpieczenie opon i innych podzespołów. Czy warto wykupywać ubezpieczenie szyb?

Oprócz AC, istnieje też możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na niektóre elementy auta i jego wyposażenia. Najczęściej chodzi o ubezpieczenie kluczyków, opon oraz szyb. Dzięki takiej polisie nie poniesiemy dodatkowych kosztów w razie stłuczenia szyby, awarii opony lub zgubienia kluczyków. 

Ubezpieczenie samochodu online. Jak znaleźć tanie ubezpieczenie samochodu?

Znalezienie polisy z niskimi składkami wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać niektórym - zwłaszcza początkującym - kierowcom. By mieć pewność, że wybieramy najkorzystniejszą ofertę, warto skorzystać z internetowych porównywarek lub pomocy profesjonalnego agenta ubezpieczeniowego.


Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag ubezpieczenie samochodutag nolstag nolh


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031