Badanie trojana Duqu prowadzone przez ekspertów z Kaspersky Lab ujawniło nowe informacje dotyczące działania tego zagrożenia, a także metod i taktyk stosowanych przez jego twórców, prawdopodobnie fanów Jasona Bourne'a i Dextera.
reklama
Jednym z faktów, które udało się ustalić, jest to, że trojan Duqu rozpowszechniał się, wykorzystując spersonalizowane, oparte na socjotechnice e-maile wysyłane przez niejakiego Jasona B. Wiadomości te zawierały plik programu Microsoft Word (.doc), w którym znajdował się szkodliwy kod wykorzystujący lukę w zabezpieczeniach systemów Windows. Załączony dokument ukrywał w sobie również moduł instalujący trojana oraz „sprytny” szkodliwy program, który aktywował się z opóźnieniem, aby zwiększyć szansę infekcji. Co ciekawe, jeden z takich e-maili został wysłany do potencjalnej ofiary już w kwietniu 2011 r.
Szkodliwy kod wykorzystujący lukę w systemie Windows był osadzony w czcionce o nazwie Dexter Regular. Autorzy trojana sugerowali niezgodnie z prawdą, że została ona zarejestrowana przez Showtime Inc. – stację telewizyjną, która produkuje i emituje popularny serial telewizyjny „Dexter” o laborancie analizy krwi z posterunku policji w Miami, który jednocześnie jest seryjnym mordercą, który samowolnie wymierza sprawiedliwość przestępcom.
Najnowsze ustalenia pokazują również, że każdy incydent związany z Duqu jest unikatowy. Ekspertom z Kaspersky Lab do tej pory znanych jest 12 wariantów szkodnika - wszystkie zostały przygotowane pod konkretne cele tuż przed atakiem i wykorzystują różne serwery obsługiwane przez cyberprzestępców. Ponieważ dochodzenie jest nadal w toku, specjaliści zdecydowali się nie ujawniać wszystkich szczegółów.
Pełna analiza, autorstwa Aleksandra Gostiewa, głównego eksperta ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab, jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl (zob. Saga o Duqu zawiera nowe wątki: Jason Bourne i Dexter z popularnego serialu).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*