Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

TTIP: Opublikowano tekst o współpracy regulacyjnej

05-05-2015, 10:57

Wczoraj Komisja Europejska opublikowała nowe dokumenty dotyczące TTIP, a konkretnie współpracy regulacyjnej. Mówiąc ściślej chodzi o 15 stron tekstu, który mówi m.in. o tworzeniu wspólnego organu do spraw regulacji.

robot sprzątający

reklama


Porozumienie TTIP wzbudza kontrowersje przede wszystkim z jednego powodu - rozmowy nie są jawne, a więc obywatele mają dziwne wrażenie, że ktoś próbuje się dogadać za ich plecami. Ciągle żywe są obawy, że TTIP jest porozumieniem pisanym pod dyktando dużych korporacji, które chcą dopasować prawo do swoich interesów. 

Strony negocjacji nie chcą ujawnić o czym dokładnie rozmawiają, jednak od pewnego czasu społeczeństwo dostaje wybrane strzępki informacji. Na początku roku udostępniono pewne dokumenty o TTIP, ale były to tylko propozycje UE i skąpe treściowo opracowania na temat tego, czego UE spodziewa się po porozumieniu. 

W kwietniu Komisja Europejska udostępniła garść statystyk na temat handlu, a przy okazji 9. rundy negocjacji udostępniono raport na temat problemów małych firm, który miał być dowodem na znaczenie TTIP dla małych firm (tak naprawdę raport nie dotyczył TTIP). 

Kolejny dokument udostępniono wczoraj i warto to dokładniej omówić. 

Zobacz udostępnione dokumenty o TTIP

Na stronie Komisji Europejskiej pojawiły się tekst propozycji dotyczącej rozdziału o współpracy regulacyjnej. Podajemy wam link, a dodatkowo zamieszczamy kopię dokumentu pod tym tekstem. Inne gazety już pisały o tym dokumencie, ale nie prezentowały swoim czytelnikom jego treści. My pokazujemy wam treść z dwóch powodów. Po pierwsze możecie zobaczyć co tak naprawdę udostępniono. Z niektórych tekstów w gazetach można wnioskować, że udostępniono masę informacji, ale tak naprawdę mamy 15 stron tekstu.

Ujawniony tekst został przedstawiony w czasie kwietniowej rundy negocjacji i stanowi dopiero przedłożoną propozycję Unii Europejskiej. W toku negocjacji ten tekst będzie zmieniany. Nie wiemy zatem czy takie zapisy znajdą się w TTIP. Wiemy tylko, że Komisja Europejska tego by sobie życzyła, albo też chce byśmy myśleli, że ona właśnie tego sobie życzy. 

Sonda
Czy Twoim zdaniem udostępniane dokumenty znacząco zwiększają przejrzystość inicjatywy TTIP?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Nowy organ i co jeszcze?

Nie oznacza to, że tekst nie jest ciekawy. Możemy się z niego dowiedzieć m.in., że w wyniku porozumienia TTIP może powstać organ współpracy regulacyjnej (Regulatory Cooperation Body - RCB), który miałby się zajmować przygotowywaniem wspólnych działań regulacyjnych. Oczywiście w ramach RCB powstawałyby nowe grupy robocze. RCB raczej nie będzie tworzyć prawa, ale najwyraźniej będzie kolejną instytucją wtrącającą się do jego tworzenia.

Z opublikowanego tekstu wynika też, że strony porozumienia mają się wzajemnie informować planowanych działaniach regulacyjnych i mogą wzajemnie oceniać skutki planowanych regulacji. Oczywiście to również będzie wymagać przygotowań organizacyjnych. Każda z stron ma wyznaczyć "punkt centralny" odpowiedzialny za wymienianie informacji. W założeniach zapisy TTIP mają służyć tworzeniu przejrzystego środowiska regulacyjnego, pozbawionego uciążliwych, zdwojonych lub rozbieżnych regulacji. Cel ma być osiągnięty "poprzez promowanie kompatybilności przewidywanych i istniejących aktów regulacyjnych UE i USA". 

Poniżej kopia udostępnionego dokumentu

tradoc_153403


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik





fot. DCStudio



fot. Freepik