Trojany downloadery w natarciu

23-03-2011, 21:04

W pierwszym kwartale 2011 roku stworzono 73 tys. szkodliwych aplikacji, to o 10 tys. więcej niż wynosiła średnia za cały 2010 rok - wynika z najnowszego raportu firmy Panda Security.

W 2010 roku specjaliści z laboratorium PandaLabs obserwowali wzrost liczby nowych zagrożeń z kwartału na kwartał, nie był to jednak przyrost tak znaczący, jak w ostatnim okresie (co obrazuje zamieszczony niżej wykres). Średnia liczba nowych odmian malware’u zidentyfikowanego w pierwszych trzech miesiącach 2011 roku osiągnęła 73 tys., co oznacza wzrost o 26 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.

Wzrost liczby nowych zagrożeń

Najbardziej popularnym typem zagrożeń pozostały trojany, które stanowią teraz 70 proc. wszystkich nowych złośliwych kodów.

- Rozpowszechnianie narzędzi internetowych umożliwiających osobom nieposiadającym wiedzy technicznej tworzenie trojanów w ciągu kilku minut i szybkie uruchomienie nielegalnego biznesu, zwłaszcza gdy daje to możliwość uzyskania dostępu do danych bankowych, jest przyczyną imponującego przyrostu trojanów - wyjaśnia Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs.

Najpopularniejsze złośliwe kody w I kwartale 2011 r.

Warto jednak odnotować, że nie wszystkie rodzaje trojanów mnożą się w tym samym tempie. Przyglądając się bliżej poszczególnym podtypom złośliwych kodów, analitycy z PandaLabs odkryli, że zmalała popularność trojanów bankowych i fałszywych antywirusów, a liczba botów pozostała na tym samym poziomie.

Znacząco wzrosła natomiast „populacja” zagrożeń typu downloader. Jest to podkategoria trojanów, które po zainfekowaniu komputera łączą się z internetem w celu pobrania dodatkowych złośliwych kodów.

Wzrost popularności downloaderów

>> Czytaj także: Zeus ciska piorunami w klientów polskich banków


Źródło: Panda Security
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy