Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Trojany bankowe w 2018 roku zdobyły nowe finansowe terytoria

07-03-2019, 22:01

W 2018 roku prawie 890 tysięcy użytkowników rozwiązań Kaspersky Lab było atakowanych przez trojany bankowe, co stanowi wzrost o niemal 16% w porównaniu z 2017 r., gdy liczba ta wynosiła 767 tysięcy! Według specjalistów za wzrost odpowiada wzmożona aktywność zwłaszcza jednego trojana.

konto firmowe

reklama


Ataki przy użyciu trojanów bankowych, tzw. „bankerów”, należą do najpopularniejszych wśród cyberprzestępców, ponieważ są bezpośrednio zorientowane na korzyści finansowe. Tego rodzaju szkodliwe oprogramowanie kradnie dane uwierzytelniające do systemów płatności elektronicznych oraz systemów bankowości online, przechwytując kody jednorazowe, a następnie wysyłając te dane przestępcom, którzy stoją za danym trojanem.    

Spośród 889 452 zaatakowanych w 2018 roku użytkowników niemal 25% stanowiły firmy — odsetek ten utrzymywał się na dość stałym poziomie przez ostatnie trzy lata. Według ekspertów przyczyna tego stanu rzeczy jest jasna: podczas gdy ataki na klientów indywidualnych zapewnią jedynie dostęp do kont bankowości lub systemów płatniczych, udane kampanie wymierzone w pracowników mogą również zapewnić taki dostęp do firmowych środków finansowych.   

Z danych wynika również, że Rosja stała się najczęściej atakowanym państwem w 2018 r. – ponad 22% użytkowników zaatakowanych bankowym szkodliwym oprogramowaniem na całym świecie znajdowało się właśnie w Rosji. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (z udziałem wynoszącym ponad 20%), a na trzecim Indie (niemal 4%).  

W 2018 r. udział phishingu finansowego zmniejszył się z 53,8% do 44,7% wszystkich wykrytych ataków phishingowych, ale nadal stanowił niemal połowę wykrytych zagrożeń tego typu. Mniej więcej jedna na pięć prób załadowania strony phishingowej, która została zablokowana przez produkty firmy Kaspersky Lab, dotyczyła phishingu bankowego. W 2018 roku udział ataków phishingowych związanych z systemami płatniczymi oraz sklepami internetowymi wynosił odpowiednio niemal 14% i 8,9%. To nieco mniej niż w 2017 r.  Wzrósł nieco udział phishingu finansowego skierowanego na użytkowników komputerów Mac — który w efekcie stanowił 57,6% wszystkich ataków phishingowych wymierzonych w platformę macOS.

W 2018 r. 24,1% użytkowników zaatakowanych przy użyciu bankowego szkodliwego oprogramowania stanowili użytkownicy korporacyjni. Jeśli chodzi o najbardziej rozpowszechnione rodziny szkodliwego oprogramowania bankowego, wciąż dominuje Zbot oraz Gozi (ponad 26% i 20% zaatakowanych użytkowników), a na kolejnym miejscu plasuje się SpyEye (15,6%).

Liczba użytkowników, którzy w ubiegłym roku zetknęli się ze szkodliwym oprogramowaniem bankowym dla systemu Android, zwiększyła się ponad trzykrotnie – do 1 799 891 na całym świecie. Za ataki na ogromną większość użytkowników (około 85%) odpowiadały tylko trzy rodziny szkodliwego oprogramowania bankowego. Rosja, Afryka Południowa oraz Stany Zjednoczone stanowiły państwa o najwyższym odsetku użytkowników zaatakowanych przez szkodliwe oprogramowanie bankowe dla system Android.

Źródło: Kaspersky Lab


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E