Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Transport zwłok do Polski - jak przebiega?

18-05-2022, 17:08

Śmierć za granicą może przydarzyć się z wielu powodów i jest bezpośrednią przyczyną konieczności przewozu zwłok z powrotem do kraju. Na jakiej zasadzie działa międzynarodowy transport zmarłych? Jakich formalności musimy dotrzymać, aby móc zrealizować usługę transportu zwłok do Polski? Dlaczego warto wybrać profesjonalny transport zmarłego?

1. Transport zwłok z zagranicy - na czym polega?

2. Transport zwłok do Polski - formalności

3. Międzynarodowy transport zwłok - jak sobie z nim poradzić?

Transport zwłok z Holandii i Belgii do Polski

Transport zwłok z zagranicy - na czym polega?

Przewóz zwłok to zawsze bardzo delikatny temat, ponieważ zwykle chodzi o osoby nam bliskie. Ich sprowadzenie z zagranicy jest obarczone dodatkowymi procedurami i formalnościami, o których musimy wiedzieć i które musimy poprawnie wypełnić, aby cały proces był możliwy. Aby Transport zwłok z Holandii i innych krajów był możliwy, musimy najpierw uzyskać pozwolenie starosty właściwego dla miejsca, w którym chcemy pochować zmarłą osobę. Jest to pierwszy krok na drodze formalnej, bez którego całe przedsięwzięcie nie będzie możliwe do realizacji. Pozwolenie to jest wydawane przez starostę w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

Transport zwłok do Polski - formalności

Ze względu na pandemię w ostatnim czasie sprowadzenie ciała zmarłego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej było utrudnione. Mogliśmy dokonać tego tylko i wyłącznie w przypadku urny z prochami. Dzięki interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich warunek ten został zniesiony i od połowy maja 2020 roku transport zwłok z Belgii i innych krajów może odbyć się także wtedy, gdy osoba zmarła nie została skremowana. Poza zezwoleniem od starosty przy każdorazowym przewiezieniu zwłok będziemy również potrzebować zaświadczenia ze strony konsula, które potwierdzi, że sprowadzenie zwłok jest możliwe i zgodne z prawem. Wykaz wszystkich niezbędnych do transportu zwłok dokumentów znajduje się w rozporządzeniu MZ z 27 grudnia 2007 r. i wymaga między innymi aktu zgonu lub jego odpowiednika.

Międzynarodowy transport zwłok - jak sobie z nim poradzić?

Międzynarodowy transport zwłok do Polski to nie tylko trudny formalnie temat, ale przede wszystkim proces bardzo delikatny. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby zadbać o to samodzielnie, warto zdecydować się na profesjonalny polski transport zwłok. Dzięki temu odpowiednio wykwalifikowana osoba zadba za nas o niezbędne formalności, a także formę w jakiej ciało zmarłego zostanie sprowadzone do kraju. Warto również zwrócić uwagę, że wybierając profesjonalną usługę mamy pewność co do poszanowania szczątków ludzkich, a także wiemy, że będą one odpowiednio zabezpieczone podczas podróży.


Więcej w tym temacie:


  Ostatnie artykuły:  fot. PR Expert  fot. Mo  fot. Fit Cake  fot. CIC


  Tematy pokrewne:  

  tag transport zwłok