Transfer technologii uczelni do biznesu

16-02-2012, 07:52

Czy uczelnia, wspierając komercjalizację wiedzy pracowników naukowych, może zyskać? Czy i w jaki sposób zyskują na tym pracownicy naukowi? Czy w świetle nowych rozwiązań młodzi naukowcy mogą ze spokojem myśleć o swojej przyszłości? Na te i inne pytania odpowiedzi mają poznać uczestnicy spotkania, które 22 lutego odbędzie się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Poznański Uniwersytet Medyczny, jako jedna z pierwszych wielkopolskich uczelni, w oparciu o nowe zasady organizuje profesjonalne procedury transferu powstałych na uczelni technologii do biznesu. Spotkanie zaplanowane na 22 lutego ma przybliżyć przedstawicielom innych uczelni, pracownikom naukowym, a także studentom zasady funkcjonowania transferu poprzez licencjonowanie wypracowanych rozwiązań. Ponadto uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z formalnymi i prawnymi aspektami prezentowanych rozwiązań.

Od niedawna wszystkie uczelnie w Polsce muszą wprowadzać podobne procedury. Wielkopolskie uczelnie w tym procesie wspiera realizowany właśnie projekt Open Code Transfer. Celem jest wypracowanie modelu transferu technologii dla Wielkopolskich Uczelni i jednostek badawczych. Projekt realizowany jest z wykorzystaniem doświadczeń związanych z zastosowaniem kodowania informacji jednostek zaangażowanych w projekt tj. koordynatora, którym jest Fundacja Forum Rozwoju Nowoczesnych Technologii, a także partnerów projektu: ETZ Zurich - jednej z najlepszych uczelni w Europie i dynamicznej firmy wdrażającej rozwiązania oparte na kodach - Pammco.

Czytaj też: IT w medycynie 2012 - nowości i zalecenia

Na przykładzie ETH Zurich widać, że tworzenie uczelnianego centrum transferu technologii się opłaca. Od 1996 roku pracownicy ETH Zurich założyli łącznie 215 firm typu spin-off (w tym 104 przedsiębiorstwa powstały w latach 2006-2010). Liczba założonych firm oraz inne działania wspierające komercjalizację wiedzy mogą stanowić ogromną korzyść zarówno dla uczelni macierzystej, jak i jej pracowników.

Spotkanie odbędzie się 22 lutego 2012 w Sali Senackiej Centrum Kongresowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Rozpoczęcie planowane jest na godzinę 9:30 - wstęp jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy