Do końca 2013 roku ponad 250 miejscowości klasyfikowanych jako białe plamy lub znajdujących się na obszarach wymagających wsparcia ma uzyskać dostęp do internetu.
reklama
Telekomunikacja Polska podpisała dziś umowę z zarządem województwa pomorskiego na budowę infrastruktury zapewniającej mieszkańcom Pomorza dostęp do szerokopasmowego internetu. Wcześniej firma wygrała konkurs na budowę sieci szkieletowo-dystrybucyjnej na tych obszarach, gdzie gęstość usług jest niewystarczająca.
- Cieszę się, że Urząd Marszałkowski zdecydował się na współpracę z TP. To szansa poprawienia konkurencyjności i atrakcyjności regionu, szansa na dostęp do nowoczesnej edukacji, administracji czy usług medycznych. A dla nas to już kolejna tego rodzaju inwestycja, wcześniej podobną umowę podpisaliśmy z województwem lubuskim - mówi Piotr Muszyński, wiceprezes Zarządu TP ds. operacyjnych.
- Dzięki tym projektom dostęp do szerokopasmowego internetu w ciągu czterech lat uzyska 160 tys. osób. Będzie on w każdym pomorskim powiecie. Nowe łącza powstaną przede wszystkim na obszarach słabych strukturalnie, zarówno pod względem ekonomicznym jak i społecznym. Skala tego przedsięwzięcia stawia Pomorze na czele całego kraju - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Projekt "Szerokopasmowe pomorskie - budowa sieci szkieletowo-dystrybucyjnej na terenie województwa pomorskiego", realizowany przez Telekomunikację Polską, obejmuje zasięgiem działania prawie całe województwo pomorskie. W ramach projektu przewiduje się wybudowanie sieci światłowodowej o łącznej długości 1614 km, która umożliwi uzyskanie szerokopasmowego dostępu do internetu przez mieszkańców 253 miejscowości oraz modernizację istniejącej sieci do 58 miejscowości. Łączną wartość projektu określono na 156 mln zł, z czego dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego wyniesie 36 mln zł.
Miejscowości, w których powstaną nowe węzły, to głównie tereny słabe strukturalnie, wskazane przez samorząd województwa na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji. TP twierdzi, że zakres planowanej infrastruktury jest w dużej części zgodny z projektowaną wcześniej przez samorząd województwa "Pomorską Siecią Szerokopasmową".
Sieć zagwarantuje "otwarty dostęp" dla innych operatorów. Oznacza to, że dowolna firma będzie mogła dobudować sieć dostępową i świadczyć usługi klientom.
To druga tego typu umowa w Polsce. Wcześniej TP podpisała umowę na realizację projektu "Szerokopasmowe Lubuskie", który ma rozwiązać problem białych plam internetowych w województwie lubuskim poprzez budowę ponad 1300 km sieci światłowodowej.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|