Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

TP ma traktować wszystkich jednakowo!

11-07-2006, 14:01

Wczoraj Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) zobowiązał Telekomunikację Polską S.A. (TP) do równego traktowania wszystkich przedsiębiorców świadczących usługi portalu internetowego, poczty elektronicznej, komunikatora internetowego, przesyłania sygnałów głosowych przez internet itd. Do tej pory wcale nie było to normą.

Postępowanie w tej sprawie było prowadzone przez Prezesa UKE z inicjatywy spółki o2.pl, która wskazała, że od 2004 r. TP blokuje i degraduje ruch internetowy pomiędzy abonentami TP a urządzeniami o2.pl. Z tego powodu korzystanie z usług portalu było utrudnione lub wręcz niemożliwe.

W maju 2004 r. spółka o2.pl złożyła do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o zabezpieczenie dowodu z oględzin zapisu konfiguracji urządzeń sterujących ruchem TP. Opinia biegłego sądowego potwierdziła, że TP dzieliła ruch internetowy na trzy kategorie przedsiębiorców, spośród których dwie podlegały znacznemu lub umiarkowanemu ograniczaniu szybkości transmisji.

Z tego właśnie powodu Prezes UKE uznał za niezbędne nałożenie obowiązków regulacyjnych w sytuacji, gdy:


  1. Działania TP wyraźnie wskazują, że w porównywalnych okolicznościach TP różnicuje warunki działalności przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zależności od tego, do jakiej grupy zostaną oni zaklasyfikowani przez TP.

  2. Działania TP wymierzone są w określoną grupę przedsiębiorców mających siedzibę na terytorium Polski, którzy korzystają z usługi tranzytu ruchu internetowego, kierowanego do abonentów TP za pośrednictwem tańszych łączy dostępowych trzeciego operatora, najczęściej zagranicznego.

  3. Abonenci TP nie mają świadomości, iż problemy z wejściem i poruszaniem się po stronach internetowych określonych przedsiębiorców czy korzystanie z usług poczty elektronicznej lub komunikatora internetowego są wynikiem działań operatora dostępowego, czyli TP.


Decyzja Prezesa UKE podlega natychmiastowemu wykonaniu.

"Jesteśmy zadowoleni z wyniku postępowania, które jednoznacznie potwierdza, że Telekomunikacja Polska wykorzystując swoją uprzywilejowaną pozycję monopolisty naruszała prawo. Decyzja Prezesa UKE otwiera również drogę dla roszczeń odszkodowawczych dla użytkowników TP, którym przez lata umyślnie sprzedawano upośledzoną usługę dostępu do Internetu." - mówi Jacek Świderski, Członek Zarządu, o2.pl.

Ponadto - jak twierdzą w komunikacie prasowym przedstawiciele spółki o2.pl - dzisiejsza decyzja UKE będzie miała ogromny wpływ na rynek usług internetowych świadczonych przez polskie przedsiębiorstwa. Nie będą już one musiały płacić dodatkowego "haraczu" dla TP S.A., za dostęp do polskich użytkowników. Dzięki temu ich usługi staną się tańsze, a w konsekwencji bardziej konkurencyjne również wobec największych światowych portali.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE, o2.pl