TorrentGuard to narzędzie do rozpoznawania fałszywych torrentów, stworzone przez naukowców. Można dzięki temu uniknąć ściągnięcia wirusa albo innych niechcianych treści z P2P. To również ciekawy przykład naukowego podejścia do BitTorrenta.
reklama
Najczęściej gdy słyszymy o badaniach P2P, kojarzy się to z różnymi raportami antypirackimi. Te raporty nie mają jednak wiele wspólnego z badaniami naukowymi tego zjawiska i nie prowadzą do wytworzenia jakiejś istotnej wiedzy.
Od czasu do czasu naukowcy na dobre biorą się za P2P, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, że korzystanie z P2P łączy się z depresją. Uczeni brali się też za kwestie techniczne, opracowując m.in. metodę przyśpieszenia BitTorrenta.
Ostatnio zagadnieniem bezpieczeństwa użytkowników BitTorrenta zajęli się badacze z Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Skoncentrowali się oni na problemie tzw. fałszywych torrentów, czyli plików, które "udają" zwykłe treści do pobrania, a w rzeczywistości zawierają coś, czego użytkownik nie chce (często złośliwe oprogramowanie).
Według naukowców z hiszpańskiej uczelni nawet co trzeci plik torrent może być fałszywy. Doświadczeni użytkownicy BitTorrenta potrafią takie pliki rozpoznać, a moderatorzy serwisów torrentowych usuwają je kilka minut lub godzin po opublikowaniu. To jednak nie wystarcza. Kilkugodzinne życie fałszywego torrenta wystarczy, aby kilka osób połknęło przysłowiowy haczyk i zaczęło pobierać niechciane treści. Badacze szacują, że nawet 12,4% użytkowników z USA może pobierać fałszywe torrenty. Co ciekawe, dla Polski ten odsetek wynosi tylko 2,6%.
W oparciu o wyniki badań stworzono narzędzie TorrentGuard, które jest dostępne jako aplikacja online oraz wtyczka do programu Vuze.
Na stronie TorrentGuard dostępne są również artykuły naukowców, objaśniające wiedzę stojącą za praktycznym narzędziem. Naukowcy ustalili m.in. że stosunkowo duża grupa fałszywych torrentów publikowana jest przez małą grupę osób.
Przedstawiciel projektu TorrentGuard Rubén Cuevas rozmawiał na temat narzędzia z serwisem TorrentFreak. Przyznał, że marzy mu się współpraca z serwisami torrentowymi oraz twórcami programów do pobierania. Integracja tych narzędzi z TorrentGuard mogłaby zdaniem naukowców zapobiec milionom pobrań fałszywych torrentów.
Nie mniej ważne od narzędzi jest edukowanie użytkowników BitTorrenta i innych sieci P2P. Wcale nie chodzi o ułatwianie piractwa, bo BitTorrent to przede wszystkim narzędzie do dystrybucji cyfrowych treści bez dużych inwestycji w infrastrukturę. W ten sposób wykorzystała go cyfrowa biblioteka Internet Archive, która udostępniła ponad milion torrentów.
Badacze z Hiszpanii wykazali również, że zjawisko fałszywych torrentów nie jest marginalne. Tym bardziej należy je badać i zastanawiać się nad rozwiązaniami problemu.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|