Test antygenowy dla służb medycznych - szybki i skuteczny sposób na wykrycia zakażenia koronawirusem

10-01-2021, 12:34

Podobno najgorsza śmierć to taka, gdy umieramy w samotności. Epidemia koronawirusa spowodowała, że miliony osób na świecie zmarło bez kogoś bliskiego u boku. Niektórzy nie zdążyli powiedzieć: „kocham”, „przepraszam”, „dziękuję”. Przyjeżdżała karetka, zabierała bliską osobę, która już nigdy nie wracała. To jest najbardziej tragiczne oblicze koronawirusa. I dzieje się to w momencie, gdy 80% osób przechodzi COVID-19 prawie bez objawów. Owe 80% jest dosłownie odpowiedzialne za ludzi żyjących obok. Częste testowanie i wykrywanie tych, którzy zarażają, pomaga zatrzymać transmisję wirusa, a tym samym może uratować komuś życie.

Potrzebujesz testu antygenowego! Znajdź miejsce, w którym możesz go wykonywać tak często, jak chcesz 

wiarygodne testy antygenowe II generacji

Mówiąc o stracie bliskich, i o niemożliwości powiedzenia: „do widzenia”, jednocześnie musimy podkreślić, że jako ludzkość wspięliśmy się na wyżyny współpracy, kreatywności, wdrażania nowych pomysłów. Spójrzmy np. na testy antygenowe, które jeszcze w maju były bardzo zawodne. Producenci wyciągnęli jednak wnioski i od sierpnia 2020 roku produkowane są testy antygenowe II generacji, które mają czułość ponad 90%. Jak na test przesiewowy jest to wręcz znakomity wynik. Dla porównania cytologia płynna ma ok. 70% czułość.

  1. Czym jest test antygenowy?
  2. Skuteczność testu antygenowego
  3. Dla kogo test antygenowy?

Test API Covid-Rapid Antigen jest wyrobem medycznym, a więc, zgodnie z polskim prawem, nie może być dostępny tak po prostu w aptekach. Mogą go za to kupować medycy, którzy dzięki niemu bez przeszkód przetestują swoich pacjentów w momencie wystąpienia u nich objawów albo też profilaktycznie, choćby przed każdą wizytą. Testy antygenowe są coraz tańsze i też coraz bardziej bezpieczne. Np. w przypadku API Covid-Rapid Antigen wystarczy tylko płytki wymaz z nosa (niekoniecznie głęboko z nosogardzieli).

Czym jest test antygenowy?

Kluczowe w pokonaniu pandemii są szybkie testy, ponieważ pomagają dowiedzieć się jaki jest status epidemiologiczny danej osoby – czy jest chora i zaraża, czy też nie. Na wyniki testów diagnostycznych w momencie, gdy są przepełnione laboratoria, czekamy nawet 2 dni. To za długo. Wynik testu antygenowego na koronawirusa otrzymujemy po 15 minutach. 

W zestawie do wykonania API Covid-Rapid Antigen znajdują się: wymazówka, probówka oraz specjalny płyn, który umożliwia oddzielenie kwasów nukleinowych od wacika. Kilka kropli tak uzyskanego roztworu wylewa się na kilkucentymetrową płytkę testową. W niej umieszczona jest molekuła złota, która daje charakterystyczny czerwony kolor odczynu. Molekuła złota jest dużo bardziej trwała niż zwykły barwnik. Z odczytaniem wyniku testu każdy sobie poradzi, ponieważ przypomina mechanizm testu ciążowego. Dwie kreski oznaczają, że chorujemy na COVID-19. 

Producentem testu antygenowego API Covid-Rapid Antigen jest amerykańska firma  API Pharma USA LLC produkująca 200 rodzajów testów, z których korzystają ludzie na całym świecie. Testy antygenowe II generacji są znacznym uproszczeniem i ułatwieniem diagnostyki. Częste testowanie wzajemnie pomaga nam dbać o swoje zdrowie. Jeden z harwardzkich profesorów stwierdził nawet, że lepiej dwa razy w tygodniu korzystać z antygenowego testu przesiewowego, niż raz na 2 tygodnie z testu diagnostycznego qRT-PCR. Wszyscy medycy na całym świecie zgadzają się co do tego, że izolowanie osób, które zarażają, jest wręcz najwyższą koniecznością i przejawem odpowiedzialności względem reszty społeczeństwa. 

Skuteczność testu antygenowego

Test antygenowy API Covid-Rapid Antigen przeszedł badanie kliniczne w II Katedrze Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Porównano wyniki 100 testów antygenowych i testów qRT-PCR wykonanych u tych samych osób. Różniły się tylko w jednym przypadku, a w kilku z nich test antygenowy dał wynik wcześniej. Dysponowanie tak szybkim testem było ważne szczególnie w przypadku, gdy qRT-PCR dał wynik niepewny i trzeba było go powtórzyć. Rezultaty tych badań potwierdzają, jak ważne są nowoczesne, szybkie sposoby diagnostyki. 

Dla kogo test antygenowy?

Testowany może, a nawet powinien być każdy, ale testy mogą zamówić wyłącznie medycy i to oni przeprowadzają testy, dlatego, że oprócz samego wymazu (który jest dość prosty do pobrania), ważny jest również wywiad lekarski. Lekarz spyta np. o objawy, kontakt z osobami chorymi na COVID-19. Medycy zamawiają testy antygenowe m.in. na stronie TestujCOVID.pl 

Przeprowadzanie testów antygenowych znacznie skraca czas potrzebny na przebadanie osób korzystających z porady lekarza. Ma to szczególne znaczenie głównie w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, gdzie czas odgrywa często kluczową rolę w powodzeniu leczenia, ale też pozwala na to, by wykonać badania profilaktyczne np. w kierunku nowotworu raka szyjki macicy czy piersi. Rak nie czeka, aż skończy się pandemia. 

Na stronie TestujCOVID.pl została stworzona podstrona: „Szkolenia”, na której można przeczytać ważne informacje na temat koronawirusa. Znajduje się również tutaj porównanie testów antygenowych z innymi testami. 


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag testy antygenowetag nols
To warto przeczytaćfot. Polyfot. KasperskyRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: