Początkujący opiekunowie gadów czy też ryb mają czasem problem ze stworzeniem im dobrych warunków do bytowania w domu. Jednym z pytań, które sobie zadają, jest kwestia materiału, z jakiego będzie wykonane lokum zwierzęcia. Do wyboru jest m.in. szkło oraz pleksa przezroczysta (inaczej mówiąc szkło akrylowe). Na którą opcję polecamy się zdecydować?
W terrarystyce oraz akwarystyce wciąż największą popularnością cieszy się szkło. Pojemnik z tego surowca bez problemu zakupisz niemal w każdym sklepie zoologicznym. Szklane terraria są bardzo estetyczne. Dzięki przezroczystym ściankom można też do woli podziwiać bytujące wewnątrz zwierzę. Należy jednak mieć na uwadze, że szkło jest dość ciężkie. Widać to tym bardziej w porównaniu do tworzywa sztucznego, takiego jak szkło akrylowe. Jeśli więc chcesz ustawić szklane terrarium na czymś innym, sprawdź, czy rzecz ta wytrzyma takie obciążenie. Upadek pojemnika z wysokości może bowiem spowodować wiele szkód, w tym stłuczenie szkła i powstanie kaleczących odłamków.
Do wykonania terrariów stosuje się obecnie nie tylko szkło. Innym używanych tworzywem jest np. pleksa przezroczysta. Taki plastikowy pojemnik pod kątem wizualnym przypomina szklany. Również ma przezroczyste ścianki. Szkło akrylowe będzie jednak o wiele lżejsze, a co więcej nie potłucze się. Pleksa z czasem może jednak stracić na estetyce, gdy ulegnie zarysowaniu. Z tego powodu terraria z tworzywa sztucznego są zazwyczaj tańsze niż ich szklane odpowiedniki. Nadają się więc idealnie na początek przygody z terrarystyką. Pleksa przezroczysta jest też na tyle łatwo dostępnym i prostym w obróbce materiałem, że niektóre osoby decydują się wykonać lokum dla zwierzęcia samodzielnie.
Opcji na zakup lub samodzielne wykonanie terrarium jest wiele. Zarówno szkło, jak i pleksa przezroczysta mają cechy, które sprawią, że nie będzie to opcja dla każdego. Na szczęście współcześnie dostępność gotowych modeli, jak i materiałów do majsterkowania takich jak szkło akrylowe jest duża i każdy może wybrać to, co odpowiada mu najlepiej. Niektórzy decydują się na jeszcze inne rozwiązanie i inwestują w terraria drewniane. Wykonuje się je z płyty meblowej. Takie lokum jest bardzo estetyczne i dość dobrze trzyma ciepło. Z drugiej strony zwykle posiada tylko jedną szybę. Nie daje więc takiej kontroli nad tym, co dzieje się w środku, jak pojemnik, którego jedynym budulcem jest szkło akrylowe lub zwykłe.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Budowa domu - czy warto zbadać grunt przed planowaną budową wymarzonego domu?
|
|
|
|
|
|