Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Termowizor myśliwski to niezbędny sprzęt w trakcie nocnych wypraw

11-10-2021, 08:49

Termowizor myśliwski to wyjątkowo ważny sprzęt towarzyszący podczas nocnych polowań. Wybór dobrej termowizji często przekłada się na sukces wyprawy. Warto zapoznać się z podstawowymi informacji na temat termowizorów, aby wybrać ten najlepiej spełniający nasze oczekiwania.

Termowizja jest metodą badania termicznego. Jej działanie opiera się na zjawisku promieniowania elektromagnetycznego powstałego w paśmie podczerwieni o średnich wartościach. Działanie kamery termowizyjnej opiera się na rejestracji promieniowania cieplnego emitowanego przez fizyczne ciała. Termowizory są od dawna stosowane w budownictwie, geodezji, wojsku, a od jakiegoś czasu również w myślistwie. Pozwalają na dostrzeżenie celu w całkowitej ciemności

Do czego wykorzystać termowizor?

Termowizja umożliwia polowanie w całkowitej ciemności, ale także jest idealna do prowadzenia obserwacji w lesie lub zajęć rekreacyjnych. 

Czym jest celownik termowizyjny?

Termowizor myśliwski to niezbędny sprzęt w trakcie nocnych wypraw

Wszystkie żyjące ciała fizyczne emitują podczerwone promienie pod postacią ciepła. To naturalne zjawisko. Termowizor pozwala na widzenie energii cieplnej, która powstaje w trakcie czynności metabolicznych i fizycznych. Urządzenie wykrywa różnice w ilości ciepła wytwarzanego przez obiekt oraz otoczenie.

Jak dokonać wyboru najlepszego termowizora?

Dobrej jakości termowizor umożliwia wykrycie najmniejszych wahań temperatury. Dlatego tak ważna jest czułość czujnika termicznego. Istotna jest także wysoka rozdzielczość ekranu, aby móc widzieć szczegóły w doskonałej jakości. Ważnym elementem może okazać się również wytrzymałość urządzenia. Wodoszczelność i pyłoszczelność to ważne cechy sprzętu wykorzystywanego przy niesprzyjającej aurze.

Dlaczego ważna jest rozdzielność i powiększenie czujnika termowizora?

Wysoka rozdzielczość pozwala na wyraźniejsze widzenie obrazu. Jest on szczegółowy i odpowiednio wyraźny. Zbyt mała rozdzielczość znacznie obniża jakość widzianego celu, a nawet może uniemożliwić jego identyfikację. Wybór odpowiedniego powiększenia pozwala na zobaczenie celu z konkretnej odległości. To ważne, aby wiedzieć z jakiej odległości chcemy widzieć wyraźnie cel.

Jaki powinien być zasięg i czułość termowizora?

Zasięg jest ściśle związany z powiększeniem. Od niego zależy, jak wyraźny i szczegółowy obraz zobaczymy. Czułość sensora odpowiada za wykrywania promieniowania cieplnego. Oznacza to, że im wyższa czułość, tym z większej odległości zobaczysz źródło ciepła.

 Dlaczego istotna jest trwałość termowizora?

Monokulary termowizyjne są użytkowane podczas różnych warunków atmosferycznych. Istotne jest, aby sprzęt był odporny na kurz, mgłę, opady deszczu oraz inne szkodliwe zjawiska pogodowe. Ważne, aby był również wytrzymały na wstrząsy i uderzenia. To gwarantuje, że urządzenie nadaje się do zabierania na nocne wyprawy i polowania.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania w termowizorze?

Szybkość odświeżania jest związana z obrazowaniem termicznym. Oznacza to czas, potrzebny na odświeżenie obrazu, a więc na jego aktualność. Jest to ważne szczególnie przy poruszającym się celu.

Dlaczego ważna jest bateria termowizora?

Żywotność baterii świadczy o długości możliwej pracy urządzenia bez potrzeby wymiany akumulatora oraz ładowania. Wyprawa myśliwska może się przedłużyć, dlatego tak ważną kwestią jest naładowana bateria, wolno rozładowująca się oraz możliwość szybkiej wymiany na nową.

Co oznacza opcja siatki w termowizorze?

Termowizor wyposażony w opcję siatki pozwala na celowanie w obiekt. Zapewnia dużą celność oraz precyzję.

Dlaczego istotne są gabaryty termowizora?

Termowizor myśliwski to urządzenie, które powinno pozwolić na szybkie poruszanie się. Najlepiej, jeżeli jest niewielkich gabarytów oraz małej wagi. Porządny sprzęt nie musi być dużych rozmiarów. W tym wypadku wielkość nie przekłada się na jakość, chociaż duże gabaryty nie wykluczają doskonałej jakości.

Jaki termowizor najlepiej wybrać?

Wybór odpowiedniego termowizora jest wyjątkowo ważny, jeżeli planujemy nocne wyprawy, szczególnie połączone z polowaniem. Najlepiej zastanowić się, które elementy są najważniejsze dla nas i szukać odpowiedniego urządzenia. Nie trzeba iść na żadne kompromisy. Każdy znajdzie idealny sprzęt dla siebie, dostosowany do swoich potrzeb i wymagań.

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag termowizortag nowptag nols